کمپین تفنگ بادی

Air Rifle Benchrest 100yards

عضو کمپین مطالبه (مدون سازی قوانین تفنگ بادی در کشور) شوید

کمپین تفنگ بادی

مدت‌ها است که علاقمندان به تفنگ‌های بادی از نوع PCP در کشور از نوعی سردرگمی دستگاه‌های مرتبط نسبت به قوانین مربوط به حمل ، نگهداری و استفاده این تفنگ‌ها رنج می‌برند.
طبق قانون ، تفنگهای بادی کالیبر ۵.۵ و کمتر از آن مجاز هستند و محدودیت دیگری وجود ندارد و دستگاه متولی برای صدور مجوز نیز دیده نشده است.
نیروی انتظامی در بخشنامه‌ای منتسب به شورای عالی امنیت ملی اعلام نموده که تفنگ‌های بالاتر از ۴۰ ژول ممنوع هستند درحالی که هزاران تفنگ بادی بصورت قانونی و غیر قانونی با قدرت‌های بالای ۴۰ ژول وارد کشور شده‌اند و در اختیار علاقمندان به تیراندازی قرار گرفته‌اند.
این در حالی است که در تمام موارد توقیف این تفنگ‌ها توسط نیروی انتظامی و معرفی به دادگاه‌ها این تفنگ‌ها در نهایت تحویل تیراندازان می‌گردد.
در حال حاضر بخش سلاح و مهمات وزارت دفاع که مورد استناد و استعلام دادگاه‌ها برای کارشناسی سلاح می‌باشد در نامه‌ای اعلام نموده که تفنگ‌های بالای ۴۰ ژول که برای کارشناسی در اختیار آنها قرار می گیرد تحویل تعمیرگاه‌های مجاز می‌شوند تا قدرت آن‌ها به کمتر از ۴۰ ژول تغییر داده شوند و در نهایت این تفنگ‌ها پس از طی مراحل اداری و طی زمانی در حدود ۲ ماه به تیراندازان تحویل داده می‌شوند.

این مراحل با سوء استفاده‌های مختلف در مراحل دادرسی و آسیب دیدگی تجهیزات بعضا گران قیمت همراه است و برگزاری مسابقات ورزشی در این حوزه را دچار مشکلات عدیده نموده است.
علاقمندان به تیراندازی بنچ رست تفنگ بادی از دستگاه‌های مربوطه تقاضا دارند که اولا سازوکار قانونی برای احداث باشگاه‌های ورزشی تیراندازی در فضای باز (که علاقمندان زیادی دارد) ایجاد کنند و در مرحله بعدی تجدید نظری در مورد تفنگ‌های بالای ۴۰ ژول داشته باشند زیرا این قدرت‌ها جزری از قدرت تفنگ‌های گلوله زن هم نیستند که به راحتی قابل تهیه و اخذ مجوز هستند اما در مورد تفنگ‌های بادی با سرباز زدن دستگاه‌های متولی و فدراسیون تیراندازی از تحت پوشش قرار دادن رشته‌های اهداف میدانی (بنچ رست فیلدتارگت و…)، دارندگان تفنگ‌های بادی (چه کمتر از ۴۰ ژول و چه بیشتر از آن) که توسط انجمن‌های مردم نهاد در حال حاضر تشویق به استفاده ورزشی می‌شوند و با فرهنگ‌سازی آن‌ها تیراندازی ورزشی را جایگزین شکار نموده‌اند با انواع ناملایمات و پرونده‌سازی‌های منتج به تبرئه مواجه هستند.
انجمن‌های ورزشی فعلی نیز که با اهداف غیر انتفاعی اقدام به توسعه تیراندازی در این حوزه نموده‌اند با موانع مختلفی برای نیل به پیشرفت مواجه هستند در حالیکه دستگاه‌های مجری و متولی تیراندازی که ردیف بودجه دولتی دارند کاملا بی‌انگیزه و بی‌میل نسبت به این رشته‌های پر طرفدار مواجه می‌شوند.

شرح مطالبه:

 • هیچ پارادایم و الگویی برای توسعه تیراندازی Out Door تا کنون در کشور وجود نداشته و صرفا نگاه های کم عمق و صرفا امنیتی ناقص به رشته های تیراندازی در فضای باد وجود داشته است .
 •  انتخاب قدرت ۴۰ ژول بسیاری از تفنگ‌های وارد شده به کشور که حتی از مبادی قانونی وارد شده‌اند را در بازه تفنگ‌های غیر قانونی قرار داده که هیچ امکانی برای استفاده قانونی در چارچوب خاص مانند باشگاه و مسابقات برای آن دیده نشده است.
 • هیچگونه ساز وکاری برای اخذ مجوز برای این تفنگ‌ها و احداث اماکن ورزشی برای استفاده قانونی از آن‌ها دیده نشده است در حالی که وزارت دفاع و نیروی انتظامی استفاده از آن‌ها را منوط به باشگاه‌های تیراندازی نموده‌اند.
 • فدراسیون تیراندازی نیز در نامه‌ای فعالیت باشگاه‌ها و هیات‌های تیراندازی استان‌ها را در زمینه تفنگ‌های بادی PCP (اهداف میدانی) را ممنوع کرده تا تمرکز بیشتری روی رشته‌های المپیکی داشته باشند.

تنها ۵ دقیقه وقت بگذارید تا حامی کمپین قانونی ما در خبرگزاری فارس باشید

کمپین تفنگ بادی

2 دیدگاه
  1. درود بر شما
   همیشه لازم نیست نتیجه خاص و قابل سنجشی بدست بیاد
   همینکه طرح سوال میشه و مطالبه میشه و مشکلات این دسته از تیراندازان مطرح میشه دارای اهمیت هست حتی اگر بی نتیجه باشه
   نتیجه این کمپین بیشتر به تیراندازان و میزان حمایتشون بستگی داره

دیدگاهتان را بنویسید

0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.