تفنگ بادی مسابقه ایرگان تاکتیکال
قوانین مسابقات تیراندازی با تفنگ بادی( ایرگان تاکتیکال Airgun Tactical IRBR)

انجمن بنچ رست IRBR پس از برگزاری کلاس های مختلف تیراندازی با تفنگ بادی که هر یک برای ایجاد انگیزه در طیف خاصی از تیراندازان و تفنگ های بادی طراحی و اجرا شده بود در سالهای گذشته تجربیات مختلفی بدست آورد که طی آن به نتیجه رسیدیم که یک ضعف اساسی در جذب تیراندازان جدید وجود دارد و بسیاری از راهکارها مانند کلاس های 25 متر آزاد و 50 متر آزاد نمی توانند در ایرگانر های کشور تولید رغبت نماید و عمده تیراندازان بدلیل نیاز به تجهیزات جانبی و هزینه های آن ترجیح می دهند تماشاگر مسابقات باشند تیراندازی تفریحی خود را داشته باشند .

 

با بررسی های صورت گرفته و مشورت با تیراندازان با الگوبرداری از RMAC – Rifle Tactical – PRC – NRL و سنجش شرایط کشور و توانمندی تفنگ های مختلف کلاس ایرگان تاکتیکال طراحی و قوانین آن تدوین شد .
اصول اصلی این کلاس با توجه به نیازسنجی اولیه بر مبنای عدم نیاز به تجهیزات خاص و گران قیمت مانند تفنگ های گران قیمت – ساچمه گران قیمت – دوربین های زوم بالا – رست و ریر بگ و … بنا گردید .

کلاس ایرگان تاکتیکال آغاز شد تا فرصتی ایجاد کند تا تیراندازان دور هم جمع شوند و یک روز سرگرم‌کننده را با تیراندازی سپری کنند . مسیر آتش بسیار هیجان انگیز طراحی شده و شبیه پرچالش ترین وضعیت های تیراندازی آماده شده اند تا مهارت و توانایی تیراندازان برای ایجاد موقعیت های تیراندازی چالشی را آزمایش کند. این یک راه ایمن و سرگرم کننده برای درگیر شدن در ورزش تیراندازی است. اهداف فولادی ساده ، تیراندازی را بسیار آسان و کم هزینه کرده است .
در ادامه با این رشته جذاب بیشتر آشنا شوید .


کلاس ایرگان تاکتیکال Airgun Tactical

Airgun Tactical IRBR
ایرگان تاکتیکال

قوانین ایمنی

• تیرانداز نمی تواند تفنگ بادی خود را بدون کاور و یا هاردکیس در محل مسابقه حمل کند. این محیط شامل محل پارک وسایل نقلیه ، سالن های محل مسابقه و کلیه محیط های عمومی می باشد. هرگونه مسلح سازی ، نشانه روی و استفاده از تفنگ بادی در محیط های عمومی مجاز نمی باشد. عدم رعایت این موارد منجر به دریافت اخطار و یا حذف تیرانداز از مسابقه خواهد شد. تغییر در تنظیمات فنی تفنگ و ایجاد ابتکار های منجر به دور زدن قوانین توسط کمیته داوری بررسی خواهد شد .

• برای برگزاری ایمن و منظم مسابقه توجه به علایم درج شده و راهنمایی داوران ضروری است.

 

قوانین ایمنی میدان مسابقه

• تا زمان فراحوانی تیرانداز توسط داوران خط ، هیچ تیراندازی حق ورود به میدان مسابقه (مکان مشخص شده برای تیراندازی به اهداف) را ندارد.

• در زمان ورود به میدان ، تفنگ بادی درون کاور و یا هاردکیس بر روی زمین و پشت لین (Lane) قرار می گیرد. بعد از تأیید ایمنی میدان و با اعلام داور خط مبنی بر قرارگیری تفنگ بادی ها در محل تعیین شده برای تیراندازی، تیراندازمجاز به استقرار کامل و آمدگی جهت آغاز تیراندازی می باشد . ساچمه گذاری سلاح ها تا زمان اعلام داور خط شروع مسابقه مجاز نمی باشد. ساچمه گذاری سلاح و خشاب قبل از ورود به میدان مسابقه مجاز نبوده و خشاب/خشاب ها باید به صورتی بر روی میز قرار گیرد که برای داوران خط آتش از نظرخالی بودن قابل رؤیت باشد. مسلح سازی سلاح تا زمان اعلام شروع مسابقه توسط داور خط مجاز نبوده و در صورت رعایت نکردن این موضوع ، تیرانداز بدون اخطار رد صلاحیت شده و از مسابقه حذف خواهد شد.

• استفاده از گوشی در زمان مسابقه توسط تیرانداز الزامی است و توسط برگزار کننده تامین می گردد.

شلیک قبل از شروع و یا بعد از پایان یافتن زمان مسابقه (صدای سوت شروع و پایان یا اعلام فرمان های اضطراری داور مسابقه) مجاز نمی باشد. عدم رعایت این موضوع منجر به دریافت اخطار کسر جریمه و یا حذف تیرانداز از مسابقه با نظر کمیته داوری می شود.

• در زمان های اضطراری و یا بررسی کارت اهداف از طرف داوران خط / افسر میدان در خطوط آتش ، با اعلام داور همه تیراندازان ملزم به ایمن سازی تفنگ بادی خود خواهند بود. (باز کردن گلن و خارج سازی خشاب)

 قواعد اصلی تیراندازی در کلاس ایرگان تاکتیکال :

 •      استفاده از سلاح های کالیبر 4.5 یا 177 و 5.5 یا 22 با قدرت های مختلف مجاز است .
 •      استفاده از هر نوع تفنگ بادی با سیستم لودینگ دستی مجاز و خودکار غیر مجاز می باشد.
 •      سیستم تولید قدرت تفنگ بادی می تواند فنرپیستون یا PCP باشد.
 •      استفاده از قنداق های اصلی یا سفارشی و دست ساز مجاز است.
 •      محدودیتی برای اندازه و حجم مخزن هوا ( air cylinder ) وجود ندارد و استفاده از مخزن دست ساز وغیر استاندارد مجاز نمی باشد.
 •      استفاده از دوربین با هر بزرگنمایی مجاز است.
 •      اهداف تیراندازی در این کلاس فلزی هستند و در هر راند رنگ آمیزی می شوند تا از برخورد تیر اطمینان حاصل شود.
هدف تیراندازی با تفنگ بادی
هدف در ایرگان تاکتیکال

اندازه دوایر تارگت ها :

20 متر = دایره 4 cm

30 متر و 40 متر = دایره 6 cm

50 متر = دایره 8 cm

 •      هر تیرانداز با با قراردادن 9 ساچمه در خشاب در هر لین تنها به دو تارگت مربوط به همان جایگاه تیراندازی می نماید
 • تیراندازان دو به دو وارد خط تیراندازی می شوند و هر تیراندازی که هدف نهلایی (صوتی یا انفجاری) را مورد هدف قرار دهد برنده راند محسوب و به مرحله بعد راه می یابد .
 • زمان تیراندازی در هر راند حداکثر 5 دقیقه می باشد و در صورتی که در این مدت هیچ یک از دو تیرانداز موفق به اتمام اهداف نشود ، هر دو تیرانداز حذف شده محسوب می گردند .

تنها یک تیر اضافه در خشاب وجود دارد و عدم اصابت تیر به بیش از یک تارگت مساوی با حذف تیرانداز خواهد بود. شلیک بیبش از 9 ساچمه تخلف امتیازی و ایمنی محسوب و تیراداز حذف می شود .

فینال در ایرگان تاکتیکال :

     در راند فینال اهداف 8 سانتی از مسابقه حذف و مسافت 20 متر اهداف 4 سانت و مسافت های 30 – 40 – 50 از اهداف 6 سانت استفاده می گردد

 

وضعیت تیرانداز در جایگاه های تیراندازی :

 

ساچمه :

 • ساچمه های مورد استفاده باید از جنس سرب و در کالیبرهای 0.177 – 0.2 – 0.22 اینچ  باشند و محدودیتی برای استفاده از اسلاگ یا دیابلو وجود ندارد .

دوپایه و کیسه شن ها:

 • استفاده از دوپایه یا کیسه شن متصل یا جدا از تفنگ مجاز است .
 • به طور کلی دوپایه و کیسه شن محدودیتی از نظر وزن ، مواد ساخته شده و نوع طراحی ندارد .

برخی از انواع وضعیت های تیراندازی در این کلاس

ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
ایرگان تاکتیکال
Airgun Tactical IRBR