قوانین مسابقات بنچ رست ۵۰ متر- IRBR 

قوانین مسابقات بنچ رست ۵۰ متر- IRBR 

administrator بدون دیدگاه

AIR RIFLE BENCHREST 50 METER

قوانین مسابقات بنچ رست ۵۰ متر- IRBR 

بنچ رست ۵۰ متر تفنگ بادی

قوانین ایمنی

• تیرانداز نمی تواند سلاح خود را بدون کاور و یا هاردکیس در محل مسابقه حمل کند. این محیط شامل محل پارک وسایل نقلیه ، سالن های محل مسابقه و کلیه محیط های عمومی می باشد. هرگونه مسلح سازی ، نشانه روی و استفاده از سلاح در محیط های عمومی مجاز نمی باشد. عدم رعایت این موارد منجر به دریافت اخطار و یا حذف تیرانداز از مسابقه خواهد شد. تغییر در تنظیمات فنی تفنگ و قدرت آن در زمان مسابقه پس از مرحله بازرسی تجهیزات و دریافت تاییدیه بازرسی، مجاز نمی باشد. محرز شدن این موضوع بدون اخطار منجر به رد صلاحیت تیرانداز و حذف از مسابقه می شود.

• برای برگزاری ایمن و منظم مسابقه توجه به علایم درج شده و راهنمایی داوران ضروری است.

قوانین ایمنی میدان مسابقه

• تا زمان فراحوانی تیرانداز توسط داوران خط ، هیچ تیراندازی حق ورود به میدان مسابقه (مکان مشخص شده برای تیراندازی به اهداف) را ندارد.

• در زمان ورود به میدان ، سلاح درون کاور و یا هاردکیس بر روی زمین و پشت میز قرار می گیرد. بعد از اتمام زمان قرارگیری تجهیزات جانبی (رست و بادنما و … ) و تأیید ایمنی میدان و با اعلام داور خط مبنی بر قرارگیری سلاح ها ، تیراندازمجاز به قرار دادن سلاح بر روی میز خواهد بود. ساچمه گذاری سلاح ها تا زمان اعلام داور خط شروع مسابقه مجاز نمی باشد. ساچمه گذاری سلاح و خشاب قبل از ورود به میدان مسابقه مجاز نبوده و خشاب/خشاب ها باید به صورتی بر روی میز قرار گیرد که برای داوران خط آتش از نظرخالی بودن قابل رؤیت باشد. مسلح سازی سلاح تا زمان اعلام شروع مسابقه توسط داور خط مجاز نبوده و در صورت رعایت نکردن این موضوع ، تیرانداز بدون اخطار رد صلاحیت شده و از مسابقه حذف خواهد شد.

• استفاده از ایرماف ، ایرپلاک و هدست در زمان مسابقه توسط تیرانداز مجاز نمی باشد.

شلیک قبل از شروع و یا بعد از پایان یافتن زمان مسابقه (صدای سوت شروع و پایان یا اعلام فرمان های اضطراری داور مسابقه) مجاز نمی باشد. عدم رعایت این موضوع منجر به دریافت اخطار کسر جریمه و یا حذف تیرانداز از مسابقه با نظر کمیته داوری می شود.

• در زمان های اضطراری و یا بررسی کارت اهداف از طرف داوران خط / افسر میدان در خطوط آتش ، با اعلام داور همه تیراندازان ملزم به ایمن سازی سلاح های خود خواهند بود. این کار با ایمن سازی سلاح (باز کردن گلن و خارج سازی خشاب) و قرار دادن پرچم ایمنی در لوله تفنگ توسط تیراندازان انجام می شود.

 کلاس ۵۰ متر آزاد :

 •      استفاده از سلاح های کالیبر ۴.۵ یا ۱۷۷ و ۵.۵ یا ۲۲ مجاز است .
 •      استفاده از هر نوع تفنگ بادی با سیستم دستی یا خودکار مجاز می باشد.
 •      سیستم قدرتی سلاح می تواند فنرپیستون یا PCP باشد.
 •      استفاده از قنداق های اصلی یا سفارشی و دست ساز مجاز است.
 •      نصب رگولاتور خارجی و داخلی ، وزنه لوله ، ایراستریپر سر لوله و پد های زیر بچه قنداق مجاز است ( این تجهیزات جانبی در وزن کلی تفنگ محاسبه می شود ).
 •      محدودیتی برای اندازه و حجم مخزن هوا ( air cylinder ) وجود ندارد (مخزن هوای جدا از تفنگ مجاز نیست ومخزن باید یکی از قطعات سلاح و در مجموع وزن کلی آن باشد(. استفاده از مخزن دست ساز وغیر استاندارد مجاز نمی باشد.
 •      استفاده از دوربین با هر بزرگنمایی مجاز است.
 •      محدودیتی برای حداکثر وزن تفنگ به همراه متعلقات وجود ندارد.
 •      قدرت خروجی سلاح محدودیتی ندارد.
 •      فاصله تیراندازی متر است.
 •      کارت هدف در این کلاس در اندازه A3 بوده و شامل ۲۵ هدف در پنج ردیف و ۵ هدف قلق در سمت چپ کارت هدف است.
 •      برای هر تیرانداز یک کارت هدف و ۲۰ دقیقه زمان برای تکمیل آن در نظر گرفته شده است که این زمان شامل اهداف قلق هم می شود.

شلیک به اهداف قلق به هر تعداد مجاز است اما تنها یک شلیک برای هر هدف امتیازی مجاز است. شلیک اضافه به هر یک از باکس ها باعث اختصاص امتیاز پانچ دورتر بعلاوه یک امتیاز منفی می شود .

امتیازدهی کلاس ۵۰ متر:

بنچ رست ۵۰ متر Air rifle benchrest 50m

     بنچ رست ۵۰ متر Air rifle benchrest 50m

اندازه رینگ ها :  X = 0.4cm  ۱۰ = ۱cm     ۹=۱.۸۸    ۸=۲.۶۹    ۷=۳.۵۳     ۶=۴.۲۶    

قوانین امتیازدهی مشابه ۲۵قوانین فدراسیون جهانی بنچ رست WRABF است :

 1. برخورد به رینگ مرکزی X محاسبه می شود.
 2. تنها شلیک هایی که به داخل باکس هدف های آبی رنگ برخورد کنند مورد محاسبه قرار می گیرند.
 3. برای شلیک هایی که بیرون از رینگ های امتیازی و داخل باکس برخورد کند ، تنها ۵ امتیاز محاسبه می شود.
 4. برای هر باکس امتیازی تنها یک شلیک مجاز است و در صورت داشتن شات اضافه امتیاز دورترین پانچ محاسبه و در ازای هر شات اضافه یک منفی ۱ لحاظ می شود .
 5. شلیک های انجام شده به سایترها (قرمز رنگ ) اگر از خط جدا کننده بالاتر و در بخش هدف های امتیازی برخورد کند ، به عنوان شلیک به هدف های امتیازی محاسبه می شوند و تنها در اولین شلیک در صورت چنین اتفاقی مراتب به افسر میدان اطلاع داده شده و از دور امتیازدهی خارج می شود (صرفا با هماهنگی افسر میدان و اولین پانچ سیبل) .
 6. بالاترین امتیاز ۲۵۰ با ۲۵X می باشد.

 1. پیش از این در مسابقات ۵۰ متر تفنگ بادی در ایران از سیبل ریمفایر استفاده می شد که به لحاظ طراحی و سطح امتیاز قابل کسب برای تفنگ بادی استاندارد نبود لذا انجمن IRBR سیبل ۵۰ متر تفنگ بادی را طراحی نموده و مورد استفاده قرار می دهد.

  دانلود سیبل ۵۰ متر IRBR

بنچ رست ۵۰ متر Air rifle benchrest 50m

ساچمه :

•           ساچمه های مورد استفاده باید از جنس سرب و در کالیبرهای ۰.۱۷۷ – ۰.۲ – ۰.۲۲ اینچ  باشند.

رست ها و کیسه شن ها:

استفاده از رست یا کیسه شن دو تکه یا یک تکه مجاز است .

به طور کلی رست جلو محدودیتی از نظر وزن ، مواد ساخته شده و نوع طراحی ندارد و قفل نمودن سلاح داخل فک رست یا تثبیت آن توسط بند و … در رست و کیسه شن مجاز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this