تنظیف لوله سلاح

تنظیف لوله سلاح

تنظیف لوله سلاح بنچ رست

 

تمیز کردن لوله سلاح قطعا یکی از موضوعات مورد بحث در دنیای سلاح و بخصوص تیراندازی دقتی و بنچ رست است .

اگر از ۱۰۰ تیرانداز بپرسید که با چه روشی لوله سلاح هود را نظافت می کنند احتمالا با ۱۰۰ پاسخ مواجه خواهید بود.

شواهد بنیادی بسیار کمی در مورد بهترین روش تمیز کردن لوله سلاح وجود دارد به این دلیل که اگر شما آن را اشتباه انجام دهید، بلافاصله متوجه نخواهید شد.

روش های مختلف، ابزارها و نظرات متعددی در مورد تمیز کردن لوله تفنگ وجود دارد که  ذکر همه آنها غیر ممکن است ، اما سعس میکنیم در این مقاله نظرات و تجربیات مرتبط با تنظیف سلاح و لوله را تجمیع و ارائه کنیم .

 

ضرورت تنظیف لوله:

عبور پرتابه از لوله سلاح و تماس با گرد و غبارباعث می شود مواد خارجی مانند سرب و  ضایعات مس در شیارها و هر نقطه ای از لوله به مرور رسوب کرده و این باعث می شود یک لوله سلاح شرایط ایده آل قبلی خود را به لحاظ دقتی از دست داده و حتی لوله سلاح با گذر زمان دچار فرسایش شدید شده و امکان نظافت و بازگشت به شرایط قبلی را از دست بدهد ، این فرسایش معمولا در تمام طول لوله یکنواخت نیست. هر تیراندازی باید بداند که وضعیت لوله سلاحش در چه شرایطی است و بنا به نوع استفاده و کمیت آن و نحوه نگهداری سلاح اقدام به تنظیف دوره ای سلاح و بخصوص لوله سلاح نماید.

تنظیف لوله سلاح بنچ رست

با بازدید از لوله سلاح در شرایط ایمن می توانیم سطح فساد و کثیفی داخلی لوله را ببینیم . اگر از یک برسکوپ Borescope استفاده کنیم ، همه این ها به وضوح دیده می شود. برسکوپ به شدت برای هر تیرانداز جدی و حرفه ای توصیه می شود.

Borescope 

Borescope

 

ابزار تنظیف لوله :

ست تنظیف

ست تنظیف تنظیف لوله سلاح

ست ها و کلاف های متنوعی در بازار وجود دارند اما باید طراحی و یا همگونی رزوه ها را برای بسته شدن صحیح قطعات به هم بررسی کنید تا زائده ای منجر به آسیب رسانی به کرون و خان نگردد .

کلاف تنظیف  bore snake

تنظیف لوله سلاح

این کلاف ها با وجود احتمال آسیب رسانی کمتر به کرون و لوله ، برای تنظیف لوله های خیلی کثیف توانایی ندارند و ممکن است بخش هایی از خان از دسترس الیاف های آن بدور بمانند لیکن برای استفاده مداوم و منظم ابزاری بسیار کاربردی و ایمن خواهد بود .

 

محلول های تنظیف لوله 

تنظیف لوله سلاح

مبحثی که بصورت روزانه بیشتر از مطالب دیگر در این خصوص شنیده می شود و مشاجرات حول آن چشمگیر تر هستند موضوع حلال های تمیز کننده موجود است که همه ادعا می کنند بهترین محصول در جهان هستند! 

میتوانید بدون نگرانی از اسپری ناهید آبی (چرب) یا اسپری WD40 برای تنظیف لوله استفاده کنید 

اسپری تنظیف لوله سلاح          اسپری تنظیف لوله سلاح

 

اسپری ناهید چند سال است که در رشته بنچ رست برای تنظیف لوله مورد استفاده بوده و ضمن تمیزکنندگی کافی از چربی مناسبی نیز برخوردار است

تنظیف لوله سلاح

استفاده از انواع مختلف انژکتور شور ها بدلیل تنوع محصولات و نا آشنایی با مواد تشکیل دهنده توصیه نمی شود ، این نوع شوینده ها در صورت ایمن بودن و عدم آسیب رسانی نیز بدلیل خشکی بیش از حد ، دقت سلاح را کاهش می دهند و پس از شستشو با آنها باید مجددا لوله را اندکی چرب کنید .

از استفاده همزمان چند محلول جدا اجتناب کنید این کار می تواند برای سلامت شما و سلاحتان بسیار آسیب زننده باشد.

 

تنظیف لوله تفنگ :

۱- سلاح را روی رست یا  cleaning rack ها قرار دهید به گونه ای که لوله سلاح از انتهای قنداق کمی پایین تر قرار گیرد .

cleaning rack

تنظیف لوله سلاح

تنظیف لوله سلاحتنظیف لوله سلاح

 

۲- حدود دوسانت نی اسپری را داخل لوله نموده (ورودی ساچمه) و به اندازه ای داخل لوله را اسپری کنید تا تمام لوله آغشته شود.

تنظیف لوله سلاح

 

چند دقیقا صبر کنید تا رسوبات داخل لوله بخوبی با مواد آغشته گردند .

می توانید برای جلوگیری از پاشیدن اسپری به قطعات دیگر تنها خود سمبه را چرب کنید 

تنظیف لوله سلاح

۳- برای سلاح های بادی گلن را ببندید تا سمبه (مرحله بعد) به اورینگ سر لوله آسیبی نرساند.

این سلاح اورینگ سر لوله ندارد لیکن بسته بودن گلن جهت اطمینان از عدم آسیب رسانی به ورودی لوله نیاز است

تنظیف لوله سلاح

۴- سمبه فرچه ای را از سمت مازل(در تفنگ های بادی و از سمت ورودی گلوله در سلاح های گلوله زن) بصورت کاملا همراستا با لوله و به آرامی وارد کنید و تا انتهای لوله آن را هدایت کنید و این عمل را دو یا سه بار انجام دهید .

تنظیف لوله سلاح

 

دقت کنید که انتخاب فرچه برنجی (عموما از جنس برنز هستند ) یا پلاستیکی بستگی به میزان نیاز لوله سلاح به تنظیف دارد و اگر بصورت دوره ای و پیش از اضطرار همواره تنظیف را انجام دهیم نیازی به فرچه سخت نخواهد بود با این وجود درصورت نیاز از فرچه برنجی که به عنوان فرچه سخت شناخته می شود استفاده کنید و دلهره آسیب رسانی به لوله نداشته باشید در واقع شما با تنظیف دیرهنگام بیش از فرچه سخت به لوله آسیب رسانده اید .

۵- مجددا داخل لوله را اسپری نموده (به میزانی که خروج مایع را از خروجی لوله سلاح ببینید) تا رسوبات جدا شده از لوله خارج شوند .

۶- برای دو یا سه مرتبه مجددا سمبه نمدی را آرام در طول لوله هدایت کنید و هر بار خود سمبه را نیز با اسپری تمیز کنید تا تمیزی سمبه به شما اطمینان دهد که رسوبات از لوله خارج شده اند. 

تنظیف لوله سلاح

۷- بوسیله سمبه نمدی خشک و یا بند و تکه پارچه چربی لوله را کاملا خشک کنید و دقت داشته باشید که برای گرفتن مایع چرب از لوله توسط این عملیات وسواس به خرج ندهید (کشیدن دو پارچه به طول لوله کافیست) زیرا همانطور که گفته شد کمی چربی برای لوله از لحاظ اصول نگهداری و رسیدن به دقت نیاز است .

 

جمع آوری : میثم کماسایی

منابع :

Barrel Care Part 1: How to know if a barrel is clean

https://aussiehunter.org/shooting/rifles/rifle-barrel-cleaning/

Clean Your AR-15 in 20 Minutes

اشتراک گذاری