کوتینگ عدسی در دوربین تفنگ

کوتینگ عدسی در دوربین تفنگ

گردآوری : میثم کماسایی

کوتینگ عدسی در دوربین تفنگ

عدسی چیست؟

عدسی، یا لنز(به انگلیسی: Lens)‏ از ابزارهای نوری است که تقارن محوری دارد و نور را عبور می‌دهد و می‌شکند. عدسی‌ها از ماده‌های شفاف مانند شیشه و پلاستیک ساخته می‌شوند. عینک طبی و ذره‌بین و لنز دوربین‌های عکاسی و چشمی همه با عدسی ساخته شده‌است. عدسی از نظر شیوه شکست نور در آن به دو دسته عدسی همگرا(عدسی محدب) و عدسی واگرا(عدسی مقعر) تقسیم می‌شود.

کوتینگ عدسی چیست ؟

یک وسیله اپتیکی با کیفیت بایستی مقاوم در برابر آب، ضربه و غبار و دارای حداقل ابیراهی اپتیکی باشد. یک نکته مهم در خرید دوربین پوشش روی عدسی است که کوتینگ نامیده می شود.  کوتینگها لایه های بسیار ظریف و نازکی هستند که با تکنولوژی خاص و پیشرفته ای در خلاء روی سطح عدسی ایجاد می شوند .

پوشش روی عدسیها میزان عبور نور و اشعه های مظر به درون دستگاه اپتیکی را اعم از کاهش یا افزایش مورد نیاز را کنترل میکند ، مقاومت در برابر خراشیدگی را افزایش می‌دهد ، مانع ایجاد بخارات و جذب آب بر روی سطح عدسی میشود و انعکاسات نوری داخلی و خارجی دستگاه اپتیکی را کاهش می‌دهد.

پوشش ها بر چندنوع اند:
1-ّFully Coated تمامی قسمتهای بیرونی لنز پشانده میشود
2-Multi Coated این پوشش چند لایه و برای بهبود بخشیدن به انتقال نور وکم کردن انعکاس میباشد.
3-Fully Multi Coated Lens
4-HD-High Difinition Lenses این تکنولوژی واستاندارد بیانگر لنز هایی بسیارشفاف میباشد.
5-CLS-Crystal Lenses System دراین روش بیشترین جذبیت نور امکان پذیر است
6-HT-Fully Multi Coated Lenses این تکنولوژی نیز حاصل تلاش این سازندگان میباشدکه دراین روش به انتقال نوری
به حد تقریبی 100% شفافیت رسیده اند.

هدف از کوتینگ ، خنثی کردن و یا کاهش ابیراهی های اپتیکی مانند پائین بودن کیفیت لنزها ، خنثی کردن شکستها ، بالا بردن درخشندگی نسبی ، پلاریزیاسون و …

کوتینگ لنز کوتینگ عدسی کوتینگ دوربین

پوشش ضدبازتاب که به اختصار پوشش AR ، یک لایه‌ی میکروسکوپی بسیار نازک است که روی عدسی عینک کشیده می‌شود تا هر نوع بازتاب نوری از سطح داخلی و بیرونی شیشه عینک را از بین ببرد.

کوتینگ ضدبازتاب (AR) یک یا چند لایه شفاف و نازک است که بر روی سطح عدسی قرار می گیرد. هدف از استفاده از کوتینگ ضد بازتاب عبارت است از:

۱)  کاهش بازتاب های ناخواسته از سطح عدسی

۲) افزایش مقدار نوری که از عدسی عبور می کند تا به چشم برسد.

تمامی کوتینگها از جنس فلورایدمنیزیوم هستند.اما بعضی از سازندگان از رنگهایی مثل ارغوانی استفاده مکنند
چون از نظر آنها این رنگ برای جلو گیری لز Glare بهتر می باشد.

اما Glare چیست؟

اما Glare چیست؟ 'گلار چیست؟

Glare اساسا به معناي Unwanted light reflections from a surface است. يعني يك اصطلاح كلي است. دراين مورد خاص اصطلاح Flare كاربرد بيشتري دارد

بعضي لنزهاي گرانقيمت canon تا 10 لايه مالتي كوتينگ دارند و تازه ميزان نوري كه عبور ميدهند بيش از 99.9 درصد است. يعني فقط 0.1 درصد كاهش.

Glare یا درخشندگی به نورهای منحرف شده یا شکسته شده یا انعکاس یافته گفته میشود که از داخل لنز شیعی
برکانون لنزهای دیگری (مثل لنز Erector ) نمی تابندو بر قسمتهای دیگر بدنه لنز ویا از سطح لنز شیعی اتعکاس پیدامیکنند.برای ازبین بردن این مورد ازپوشش در لنز استفاده میشود.
Light Transmission یا انتقال نور عبارت است از میزان نور خارج شده از دوربین وقابل دید برای ما در مقایسه با میزان نور ورودی بر لنز شیعی که از شیع به داخل دوربین انعکاس پیدا میکند.این عامل بر دو چیز است:
1-کیفیت شیشه در لنزها
2-کیفیت پوشش ضده انعکاسAnti Reflection Lens Coating

تاثیر کوتینگ روی رنگ عدسی دوربین ها

Multicoating ها بيشتر به رنگ سبز يا بنفش هستن. اما اين مساله قانون نيست.

بهترين راه براي مطمئن شدن از وضعيت coating رجوع به document لنز است .

رنگ عدسی دوربین ها

کوتینگ های ضد خش ایجاد شده به روش حرارت:
در این روش عدسی ها را در درون روغن جلاء فرو می برند و سپس با یک سرعت ثابت از آن بیرون می آورند. این کار را برای کنترل نمودن ضخامت کوتینگ انجام می دهند.سپس عدسی هاطی یک مدت زمان طولانی حرارت داده می شوند و یا به عبارت دیگر پخته می شوند.این روش بین سازندگان عدسی متداول است. مشابهی وجود دارد که خیلی کم مورد استفاده قرار می گرفته و چندان هم رضایت بخش نیست. در این پروسه عدسی بر روی یک وسیله چرخان نصب می شود و در حالیکه عدسی در حال چرخش است یک مایع قطره قطره بر روی عدسی چکانده می شود. سپس اجازه داده می شود که عدسی خودش خشک شود و یا این که آن را درون یک کوره کوچک می گذارند. در برخی موارد مشاهده شده که کوتینگ ایجاد شده به این روش استحکام چندان زیادی ندارد. از آنجایی که امروزه در اکثر عدسی های پلاستیکی کوتینگ ضد خش، در کارخانه سازنده بر روی عدسی اعمال می شود بنابراین این روش امروزه منسوخ است.

کوتینگ عدسی دوربین تفنگ

نحوه اعمال کوتینگ مقاوم در برابر خراش

کوتینگ های ضد خش را می توان در حین ساخت عدسی و یا در لابراتوار اپتیک بر روی عدسی اعمال کرد.

کیفیت کوتینگ های موجود بسیار متفاوت است . اگر یک عدسی علاوه بر کوتینگ ضد خش ، دارای کوتینگ ضد بازتاب نیز هست ، کوتینگ ضد خش باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا کوتینگ ضد بازتاب نتیجه مطلوی داشته باشد .

ایجاد کوتینگ به روش خلاء :

کوتینگ ها را پس ساخت عدسی در لابراتوار اپتیک بر روی عدسی ایجاد میگردد.

ابتداء مواد کوتینگ وعدسی مورد نظر را در داخل دستگاه مربوطه قرار داده و درب آن بسته شده و آببندی میگردد سپس هوای داخل آن وکیوم شده و ایجاد خلاء میکنند در این هنگام مواد کوت تبدیل به گاز شده و با توجه به محیط خلاء دستگاه یک لایه میکرونی از مواد کوتینگ بصورت یکنواخت بر روی سطح عدسی می نشیند کیفیت اینگونه کوتینگ ها بسیار بالا و پر هزینه می باشد.

خرید یک محافظ دوربین برای محافظت از عدسی و کوتینگ آن یک ایده عالی است. همه ما نسبت به بدبیاری‌ها در زمان تیراندازی آگاهی داریم که به احتمال زیاد رخ خواهند داد، عاقلانه‌ترین اقدام در این شرایط محافظت از سرمایه‌های خود است. انواع دیگری از پوشش‌ها نیز وجود دارند که از دوربین‌‌ها هنگامیکه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند محافظت می‌کنند. با هزینه‌ای کم می‌توانید طول عمر دوربین‌های خود را افزایش دهید.

درپوش دوربین تفنگ

در مقاله بعدی به چگونگی تنظیف دوربین برای محافظت بیشتر از عدسی ها و جلوگیری از آسیب به کوتینگ عدسی می پردازیم

اشتراک گذاری