چگونه از ترازوهای دیجیتال بهترین عملکرد را کسب کنیم

چگونه از ترازوهای دیجیتال بهترین عملکرد را کسب کنیم

Electronic Scales

چگونه از ترازوهای دیجیتال بهترین عملکرد را کسب کنیم

۱۰ نکته برای [استفاده از] ترازوهای دیجیتال

شرکت دِنوِر اینسترومنت[۱]، سازنده‌ی ترازوهای دقیق در سری‌های ام‌‌ایکس‌ایکس[۲] و تیمبرلاین[۳]، راهنمای سودمندی را برای توضیح چگونگی دستیابی به بهترین عملکرد ترازوهای دیجیتال پدید آورده است. دنور اینسترومنت می‌داند که برای دستیابی به سطح بسیار بالای دقت در ترازوهای دیجیتال و حفظ آن، این دستگاه‌ها باید مرتباً تنظیم شده، به درستی تراز شوند و از عوامل اخلال‌گر دور نگه داشته شوند. متأسفانه، بعضی از مسئولان توزین با ترازوهای دیجیتال‌شان مانند دستگاه تُستر رفتار می‌کنند – دستگاه را روی سطح میز قرار داده، به پریز برق وصل کرده و سپس «تنظیمش کرده و آن را فراموش می‌کنند». راه بهتری هم برای تنظیم ترازوی شما و حفظ عملکرد بهینه‌‌اش وجود دارد. دنور اینسترومنت ده دستورالعمل را در این رابطه فراهم کرده که در اینجا ارائه شده‌اند. از این «ده فرمان» پیروی کنید تا از مزایای‌شان بهره‌مند شوید:

سورت ساچمه

یک: باید ساکن‌ترین مکان را [برای قرار دادن ترازو] انتخاب کنید. عملکرد ترازوی شما تا حد زیادی به محیط اطراف بستگی دارد. مکانی را انتخاب کنید که از جریان اصلی رفت و آمد در اتاق، به ویژه نسبت به درها، دور باشد. همچنین به [مکان] دریچه‌های گرمایش و سرمایش توجه کنید زیرا باعث ایجاد حرکت در هوا می‌شوند. می‌توانید تنظیمات محیطی ترازوی خود را اصلاح کنید تا بهترین عملکرد را در مکان انتخابی داشته باشد. ترازوها باید دور از آهن‌رباها قرار گیرند چرا که بر عملکرد سلول توزین تأثیر می‌گذارند.

 دو: باید از لرزش جلوگیری کنید. ماشین‌آلات بزرگ در محیط‌های تولیدی و دودکش‌های بخار در آزمایشگاه‌ها می‌توانند عوامل ایجاد لرزش باشند. فضاهای کار ایمنی وجود دارند که به طور خاص برای استفاده ترازو طراحی شده‌اند.

سه: باید تغییرات دما را کنترل کنید. در ترازوهای تجزیه‌ای، تغییر یک درجه‌ای دما می‌تواند باعث ایجاد تغییری ۱ رقمی (۰.۰۰۰۱ گرمی) شود. هر چند ترازوهای دنور دارای سیستم داخلی تصحیح درجه‌ی حرارت هستند، اما همچنان تنظیم ترازوی‌تان در هنگام تغییرات قابل توجه دما امری مهم است. انتخاب مکانی با دمای کنترل‌شده و دور از تابش خورشید برای قرار دادن ترازوی‌تان و تنظیم چندباره‌ی ترازو به حداقل کردن میزان اثرات دما کمک می‌کند.

سورت ساچمه

چهار: باید ترازو را به دفعات تنظیم کنید. پس از نصب و هر باری که ترازو جابه‌جا شود باید آن را کالیبره کنید. به عنوان مثال، جابه‌جا کردن ترازوی تجزیه‌ای به مکانی که تنها ۱۳ فوت مرتفع‌تر است، خوانش وزن را از ۲۰۰.۰۰۰۰ گرم به ۱۹۹.۹۹۹۷ گرم تغییر می‌دهد، بدین معنا که این نتیجه ۰.۰۰۰۳ گرم سبک‌تر از جرم واقعی است.

سورت ساچمه وزن ساچمه

پنج: کنترل تراز سطح را در یاد داشته باشید. این وسیله باید پس از نصب به گونه‌ای تراز شود که همه‌ی پایه‌ها (دو پایه‌ی جلویی برای دستگاه‌هایی با کاسه‌ی دایره‌ای، چهار پایه برای دستگاه‌های کاسه مربعی) روی سطح میز کار قرار گیرند. در صورت تغییر سطح، ترازو باید مجدداً تراز و تنظیم شود. برای مثال، وزن نمونه‌ای ۲۰۰ گرمی در صورتی که با زاویه‌ای ۰.۳ درجه‌ای کج شود ۰.۰۰۲۵ گرم کمتر می‌شود.

شش: به وزنه‌های خود احترام بگذارید. به یاد داشته باشید که وزنه‌ها فقط به اندازه‌ی کیفیت و ضمانت‌نامه‌ی خود معتبر هستند. به یاد داشته باشید که وزن یک گرم دقیقاً به اندازه‌ی ۱.۰۰۰۰۰ گرم نیست. درستی وزنه‌ها باید هر سال، مجدداً گواهی شود. دنور اینسترومنت خدمات اعتبارسنجی مجدد را در تمام اوزان از ۱ میلی‌گرم تا ۵ کیلوگرم ارائه می‌دهد. برای اطمینان از انتخاب کلاس وزنی مناسب برای ترازوی خود، مشخصات را بررسی کنید. تحمل وزن باید بهتر از قابلیت خوانش وزن ترازو باشد. همیشه هنگام کار با وزنه‌ها از انبر یا دستکش استفاده کنید زیرا دوده‌ها و دندانه‌ها باعث تغییر وزن آن‌ها می‌شوند. وزنه‌ها را درون محفظه‌هایی نگهداری کنید تا خراشیده یا غبارآلود نشوند.

هفت: همیشه باید از ظرف کوچکی استفاده کنید و برای وزن‌کشی نمونه (ساچمه) را در مرکز کاسه قرار دهید. به طور خاص هنگام افزایش ابعاد ظرف حاوی نمونه، اثرات رانش هوا افزایش می‌یابد. استفاده از ظرفی کوچک برای نمونه، این اثرات را به حداقل می‌رساند. موارد قرار گرفته درون کاسه نیرویی را به پایین وارد می‌کنند. با قرار دادن مستقیم آن‌ها در مرکز کاسه، خطاهای ناشی از بار گوشه‌ها به حداقل می‌رسد.

ترازو حساس سورت وزنی ساچمه

هشت: نباید دستگاه را از برق بکشید. ترازوها برای داشتن عملکردی در محدوده‌ی مشخصات منتشرشده، بسته به دقت دستگاه باید به مدت ۳۰ دقیقه تا ۴۸ ساعت به برق متصل باشند. ترازوهای دنور دارای حالت آماده‌باشی هستند که صفحه نمایش را در حالت آماده‌باش قرار می‌دهد اما انرژی را از طریق گردش در قطعات الکترونیکی حفظ می‌کند.

نه: نباید از الکتریسیته‌ی ساکن چشم‌پوشی کنید. الکتریسیته‌ی ساکن یکی از شایع‌ترین «نویزهای» توزین است. این عامل می‌تواند باعث عدم دقت در خوانش ترازو شود به نحوی که خیلی بالا، خیلی پایین یا تنها ناپایدار باشد. ترازوهای دنور شامل روش‌هایی برای اتصال به زمین هستند تا اثرات الکتریسیته‌ی ساکن را کاهش دهند. با این حال گاهی نیاز به تجهیزات اضافی وجود خواهد داشت. ظروف توزین ضد الکتریسیته‌ی ساکن، برس‌های ضد الکتریسیته‌ی ساکن یا روش‌های دارای فناوری ابتدایی برای افزایش رطوبت اتاق مانند قرار دادن گلوله‌های پنبه‌ای مرطوب یا پشم شیشه درون بطری شیشه‌ای کوچکی در گوشه‌ای از draft shield ترازو را در نظر داشته باشید.

ده: باید به دفعات [آن را] پاک‌سازی کنید. کاسه‌های کثیف توزین و گرد و غبار درون محفظه‌ی توزین می‌توانند به ایجاد مسائل مربوط به الکتریسیته‌ ساکن کمک کرده و منجر به بروز گستره‌ی وسیعی از مشکلات شوند. کاسه‌های توزین دنور از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند و با استفاده از انواع مواد شیمیایی خانگی و آزمایشگاهی قابل پاکسازی هستند. برای راحتی در پاک‌سازی، می‌توان با استفاده از برس نقاشی کوچکی انرژی برق را از لبه‌های درفت‌شیلد دور کرد.

سورت وزنی ساچمه

اشتراک گذاری