پشت صحنه کارخانه تفنگ بادی دی استیت انگلیس

پشت صحنه کارخانه تفنگ بادی دی استیت انگلیس

میثم کماسایی بدون دیدگاه

پشت صحنه کارخانه تفنگ بادی دی استیت انگلیس

نوشتۀ استفن آرچر –  ۲۲ نوامبر ۲۰۱۵

پشت صحنه کارخانه تفنگ بادی دی استیت انگلیس

در تابستان ۲۰۱۵ استفان آرچر، ناشر مجلۀ « هارد اِیر» از ادارۀ مرکزی کارخانۀ مدرن و جدید تفنگ بادی سازی « دِی اِستِیت» در اِکلِس هالِ انگلستان دیدن کرد. در ادامه شرح مشاهدات او را میخوانید…

در تصویر زیر، تونی بِلاس یک نمونه از تفنگ بادی پی.سی.پی ترکیبی پولسار دی استیت را در دست دارد.

تفنگ بادی دی استیت

کارخانۀ دی استیت با مسئولیت محدود در سال ۱۹۷۸ تأسیس شد؛ این کارخانه در ابتدا تفنگ بادی و تفنگ بیهوش کننده با اهداف تجاری کنترل آفت تولید میکرد. در اواسط دهۀ ۱۹۸۰ تفنگ بادی های دی استیت در دسترس عموم قرار گرفت. از همان آغازِ کار این شرکت در زمینۀ تفنگ بادی های پنوماتیک تخصص داشت؛ شرکت هنوز هم به این مدل های قدیمی بسیار افتخار میکند و مجموعه ای از این تفنگهای تاریخی – وبسیار ارزشمند را در ساختمان جدیدش  به نمایش گذاشته است.

اگر چه دی استیت به طور فزاینده ای در حال استفاده از فناوری پیشگام کنترل الکترونیکی در طراحی تفنگ بادی هایش است، مجموعۀ حاضر شامل مدل های کاملاً مکانیکی نظیر مدل «هانتس من رگال» است. جدید ترین مدل بولپاپ پولسار نمونه ای است که به خوبی رویکرد دی استیت را در استفاده از فناوری های پیشرفته برای توسعۀ تفنگ بادی هایی با ظاهر زیبا نشان میدهد.

در تصویر زیر، تفنگ بادی نیمه بولپاپ پی.سی.پی مدلِ بروکاک کُمپاتوهم در اِکلِس هال مونتاژ می شود

تفنگ بادی دی استیت

از سال ۲۰۰۹ شرکت والدِ دی استیت، شرکت ایتالیایی «دیانا گروپ» بوده است. (توجه کنید که این شرکت ارتباطی به شرکت تفنگ بادیِ دیانایِ آلمان ندارد). از آن زمان «ام.تی.سی اُپتیک»  به این گروه پیوست و در سال ۲۰۱۴ تولید کنندۀ انگلیسی تفنگ بادی بروکوک (Brocock ) نیز به این گروه ملحق شد.

تونی بِلاس، مدیر بازاریابی و «فرد اصلی» دی استیت، کارخانه را به استفن آرچر نشان میدهد و در حالیکه به تمام سوالات آرچر پاسخ میدهد، دلیل برتر بودن تفنگ بادی های دی استیت را بیان میکند.

دربسیاری از تفنگ بادی های دی استیت از قطعات کنترلی الکترونیکی به منظور کاهش لاکتایم (خروج ساچمه از تفنگ) و بهبود تداوم چرخۀ شلیک استفاده میشود. در فرآیند طراحی و تولید دقّت بسیاری به کار میرود تا مطمئن شویم رطوبت، عملکرد قطعات الکترونیکی را مختل نمی کند؛ همچنین برای مقاومت سایر قسمتها در برابر زنگ زدگی دقّت فراوانی به خرج میدهیم از جمله در لولۀ اصلی سیلندر هوا که از درون آندایز شده (یک روش پوشش‌دهی الکتروشیمیایی است) تا از رطوبت جلوگیری کند؛ این اتفاق ممکن است برای هر تفنگ بادیِ پی.سی.پی که به وسیلۀ پمپ دستی شارژ می شود، روی دهد.

در تصویر زیر، قطعات مدل «ایِرولف و پولسار» را هنگام عملیات مونتاژ می بینیم

تفنگ بادی دی استیت ایِرولف و پولسار 

زمینۀ تخصصی دیگر این کارخانه، ساخت تعداد محدودی از مدلهای سنتی تفنگ بادی دی استیت است. تونی میگوید: « سالی یک یا دو بار این مدلها را ارائه میدهیم که به سرعت به فروش میرسند؛ او میگوید سریع ترین فروش آنها مربوط به فروش همۀ تفنگ های ساخته شده در یک سری ساختِ خاص تنها در ۴۵ دقیقه بوده است!

هنگام بازدید استفن از کارخانه تعداد محدودی تفنگ های حکاکی شده و زیبا، قنداق هایی از جنس چوب گردویِ ترکی با کیفیت بالا و گریپ هایی از چوب صندل سرخ در دست ساخت بود؛ این اقلام برای مونتاژ اختصاصی تعداد محدودی از مدل « دی استیت رِگال آرتِمیس» برای شرکت « اِیر گانز آو آریزونا» در آمریکا، در نظر گرفته شده بود.

در تصویر زیر، این بخشها برای شماره ۱۲ از ۵۰ آرتِمیس است، یکی از اقلام ضروری کلکسیونر است

تفنگ بادی دی استیت

تمام تفنگ بادیهای تولید شده در دی استیت با آنچه دلّالان و دیگر توزیع کنندگان تفنگ در اقصی نقاط جهان ارائه میکنند، تفاوت دارد. جای تعجّب نیست که انگلستان و آمریکا در میانِ بزرگترین بازارها برای تفنگ بادیهای دی استیت قرار دارند.

در تصویر زیر سیلندر های در حال مونتاژ برای تفنگ بادی هایی هستند که به توزیع کنندۀ آمریکایی دی استیت یعنی « اِیر گانز آو آریزونا»  اختصاص یافته بود. دقّت کنید برچسبی که به هر قطعه الحاق میشود شامل کالیبر،مدل، شماره سریال و نام مشتری است.

تفنگ بادی دی استیت - ایرگانز اریزونا

قطعات در فرآیند مونتاژ مرحله به مرحله پیش می روند و در پایین یک قفسه از تفنگ بادی های مدلِ «وُل وِرین و هانتس مَن» در انتظار برای نصب قنداق های چوبی ایتالیاییِ می نِلی هستند.‌

تفنگ بادی دی استیت هانسمن و ولورین

همۀ تفنگ بادی های دی استیت توسط استاد کارانِ خبره روی میز کار مونتاژ میشوند؛ هنگامیکه کار ساختِ یک تفنگ بادی به اتمام میرسد، به مدّت ۴۸ ساعت یا بیشتر برای تست نشتی تحت فشار قرار میگیرد. امّا این همۀ ماجرا نیست؛ هر تفنگ بادی باید با انجام حداقل ۱۵۰ شلیک مرحلۀ تست شلیک را پشت سر بگذارد، طبیعتاً در این مرحله دقّت شلیک آزمایش و سرعت خروجی اندازه گیری میشود. همچنین تنظیم کننده ها (رگولاتور)روی بیشترین و کمترین فشار تنظیم میشوند__ برای مدل پولسار با فشار متوسط تنظیم میشوند.

 تفنگ بادی های دی استیت در چندین ایستگاه کاری شبیه به تصویر زیر، مونتاژ میشوند

کارخانه دی استیت

خزانۀ فشنگ بسیاری از تفنگ بادیهای دی استیت، قطعۀ بزرگ و پیچیده ای است که محصول چند مرحله طراحی به وسیلۀ ماشین سی.ان.سی است. این قطعه «قلب» دقیقِ تفنگ بادی است و در تولید آن تلاش زیادی میشود تا آن را به بالاترین میزان تحمل برسانند. این قطعه همچنین طبق بالاترین استاندارها آدُنیزه(قطب مثبت) و تولید میشود؛ همانگونه که میتوانید گیرندۀ مدلِ وُلوِرین ۳۰۳ را در پایین مشاهده کنید. این قطعه هم باید زیبا باشد وهم بی نقص کار کند!

 تفنگ بادی ولورین دی استیت

در تصویر زیر یک ردیف مدل پولسار را میبینید که منتظر تست فشار هستند

تفنگ بادی دی استیت پولسار

هنگامیکه تست فشار انجام شد، آزمایش دقّت و سرعت خروجی در دامنۀ خاصی صورت میپذیرد

که مجهز به زمان سنج و ثبت کامپیوتری نتایج آزمایش است. عملکرد همۀ تفنگ بادیهای دی استیت به این شیوه ثبت و برای کنترل کیفیت، بایگانی میشود.

تفنگ بادی دی استیت

در آخر همۀ تفنگ بادیها در بسته بندی محکمی قرار میگیرند که حاوی راهنمای اُپراتور و دیگر دستورالعملهای چاپ شده است که مالک جدید را خرسند میسازد. در دی استیت تمام مراحلِ طراحی، تولید و مونتاژ با دقّت فراوانی انجام میشود تا مشتری از خرید جدیدش راضی و خرسند باشد.

این مونتاژ خاصی از مدل وُلِورین فُرستر دی استیت است که آمادۀ ارسال میباشد. وای!

تفنگ بادی ولورین دی استیت

دی استیت با مسئولیت محدود ضمنِ تولید تفنگ بادی، به مدّت ۷ سال نمایندۀ شرکت بریتانیایی اِم.تی.سی بوده است. در حال حاضر اِم.تی.سی بخشی از این گروه است و دی استیت این دامنه محصولات باکیفیتش را در سراسر جهان گسترش می دهد.

 دوربین تفنگ بادی mtc

اگرچه دی استیت با مسئولیت محدود، اکنون در شهر کوچک اکلِس هالِ انگلستان قرار دارد، امّا هنوز هم به قدر کافی به شهر بیرمنگام نزدیک است- مرکز تاریخی صنعت اسلحه سازی بریتانیا- و میتوان تأثیر سنتهای کیفی و صنعتگری بیرمنگام را در تفنگ بادیهای دی استیت احساس کرد.

کاملاً واضح است که تمام تلاش در دی استیت تولیدِ تفنگی با بالاترین کیفیتِ ممکن در طراحی و عملکرد است؛ به همین دلیل است که تفنگ بادیهای دی استیت در سراسر جهان مشتاقانِ بسیاری دارد!

تفنگ بادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *