ده نکته‌ برتر درباره‌ دقت تفنگ های بادی کمرشکن

ده نکته‌ برتر درباره‌ دقت تفنگ های بادی کمرشکن

تهیه شده توسط تیم تحریریه‌ی مجله‌ی هارد اِیر

۱۸ اوت ۲۰۱۹ میلادی

ده نکته‌ برتر درباره‌ دقت تفنگ های بادی کمرشکن

بسیاری از تیراندازان تفنگ های بادی، با دقت تفنگ های بادی کمرشکن مشکل دارند. این راهنمای ساده‌ی «مجله‌ی هارد اِیر»[۱] (HAM) به شما کمک می‌کند تا مسائل احتمالاً درد سر ساز را تشخیص دهید و بتوانید بر این مشکلات غلبه کنید.

در ادامه، ۱۰ نکته‌ی برتر مجله‌ی هارد اِیر را، برای به دست آوردن دقت بهتر در اسلحه‌های بادی کمرشکن، می‌خوانید. رعایت برخی از این نکات آسان نیست- برای مثال، همیشه با همان گلوله‌هایی تیراندازی کنید که با آن‌ها دید اسلحه را تنظیم و اصطلاحا صفر کرده اید.

اما بیشتر نکات ذکر شده روش‌های ساده‌ای هستند که به خودی خود دشوار نیستند. تنها کافی است که از این نکات آگاه شوید و از آن‌ها در هر بار تیراندازی خود استفاده کنید.

این نکات را به طور مداوم تمرین کنید و به کار بگیرید تا دقت تیراندازی خود با تفنگ بادی را بهبود دهید.

نکته‌ی ۱- اگر اولین بار است که از تفنگ بادی استفاده می‌کنید، تفنگ بادی کمرشکن با بیشینه‌ی سرعت دهانه (FPS) را انتخاب نکنید! هرچه مقدار FPS بزرگتر باشد، طول و وزن تفنگ بیشتر خواهد بود. با زیاد شدن FPS، لگد تفنگ نیز بیشتر می‌شود. باید بزرگسال، قوی، و با تجربه باشید تا بتوانید با یک تفنگ بادی کمرشکن پر قدرت، با دقت تیراندازی کنید.

اگر تجربه‌ی کار با تفنگ بادی را ندارید، یک مدل کوچکتر و کم قدرت تر، مانند آنچه که در تصویر زیر نشان داده شده است، را انتخاب کنید.

تفنگ بادی

نکته‌ی ۲- اطمینان حاصل کنید که همه‌ی پیچ‌های روی اسلحه و دوربین سفت بسته شده اند. (اما پیچ‌ها را بیش از حد سفت نکنید تا هرز نشوند). با گذشت زمان، پیچ‌ها شل می‌شوند و شل شدن پیچ‌ها باعث خراب شدن دقت اسلحه می‌شود. حتی گاهی اوقات پیش می‌آید که پیچ‌ها در یک اسلحه‌ی نو نیز شل هستند…

تفنگ بادی

تفنگ بادی

نکته‌ی ۳- گلوله‌های با کیفیت بخرید! گلوله‌های اسلحه‌های بادی، در مقایسه با مهمات سلاح‌های گرم، ارزان هستند. انتظار نداشته باشید که با خرید گلوله‌های بُنجُل، بتوانید با دقت تیراندازی کنید. توصیه‌های مهمی را که در آدرس Hard Air Magazine’s pellet test reviews آمده است را بررسی کنید.

ساچمه تفنگ بادی

نکته‌ی ۴- دوربین تفنگ خود را با هدف قرار گرفته در فاصله‌ی حدود ۲۷ متری تنظیم کنید. با توجه به نمودار زیر، اگر فاصله از هدف، بین ۱۴ تا ۳۷ متر باشد، «تیراندازی تخت» را تجربه خواهیم کرد (یعنی بین خط نشانه‌ی دوربین و محل اصابت گلوله، اختلافی نیست). این گستره برای بیشتر تفنگ‌های بادی و گلوله‌های با کالیبر ۱۷۷ و ۲۲ صادق است. حتماً به نکات ۸ و ۹ همین مقاله که مربوط به تنظیم دید دوربین تفنگ است، توجه کنید.

تفنگ بادی

نکته‌ی ۵- همیشه با همان گلوله‌هایی تیراندازی کنید که با آن‌ها دید دوربین تفنگ را تنظیم کرده اید. محل برخورد گلوله‌های [از نوع و برند] مختلف، متفاوت است و عوض شدن گلوله‌ها می‌تواند باعث کاهش دقت شما و عدم اصابت تیر به هدف شود. اهداف آزمون موجود در انتهای هر نقد تفنگ بادی مجله‌ی هارد اِیر را بررسی کنید تا اثر گلوله‌های مختلف بر مقادیر «نقطه‌ی تأثیر»[۲] (POI) را مشاهده کنید.

تفنگ بادی ساچمه

نکته‌ی ۶- قبل از تیراندازی نفس عمیق بکشید. هنگامی که ماشه را می‌کشید، هوا را به آرامی بیرون دهید.

نکته‌ی ۷- ماشه را به طور پیوسته و یکنواخت بکشید. ماشه را سریع و ناگهانی نکشید.

تفنگ بادی

نکته‌ی ۸- پیش قنداق را آزادانه در کف آن دستتان که آزاد است، قرار دهید. مشابه با اسلحه‌های گرم، محکم نگه داشتن پیش قنداق باعث می‌شود دقت تان خراب شود. این مسأله برخلاف شهود است، اما واقعیت دارد!

تفنگ بادی

نکته‌ی ۹- از موقعیتی تیراندازی کنید که بیشترین پایداری را دارید. هنگام تیراندازی، زانو زدن بهتر از ایستادن است. اگر برایتان مقدور است، بدن‌تان را- نه اسلحه را- به یک درخت یا دیوار تکیه دهید.

تفنگ یادی

نکته‌ی ۱۰- اسلحه را مستقیماً به هیچ سطح سختی تکیه ندهید. پشت دست خود را روی سطح قرار دهید و اسلحه را آزادانه در آن دستتان که آزاد است، قرار دهید.

تفنگ بادی

خب، در واقع ما در این فهرست ۱۰ موردی، ۱۲ نکته داریم! اما این دو نکته‌ی اضافی از بقیه مهم تر اند.

نکته‌ی ۱۱- همیشه تفنگ بادی خود را، دقیقاً همان طوری که همیشه با آن تیراندازی می‌کنید، بگیرید.

نکته‌ی ۱۲- آنقدر تمرین کنید تا بتوانید، در فاصله‌ی تیراندازی نوعی خود، ۵ تیر متوالی را به حوالی یک اینچی (۲.۵ سانتی‌متر) نقطه هدف خود اصابت دهید. تا زمانی که نتوانسته اید این کار را انجام بدهید، با تفنگ بادی خود به شکار نروید.

تفنگ بادی

حال شما از ۱۰ نکته برتر (در واقع، ۱۲ نکته) مجله‌ی هارد اِیر درباره‌ی دقت اسلحه‌های بادی کمرشکن، مطلع شدید. امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. به کار گیری این نکات ساده از مجله‌ی هارد اِیر به شما کمک می‌کند تا از تیراندازی، بیشتر لذت ببرید.

خوش باشید و از همه مهم‌تر، بی‌خطر تیراندازی کنید!

[۱] Hard Air Magazine

[۲] Point Of Impact

تفنگ بادی

اشتراک گذاری