آیا عملیات lapping پایه دوربین تفنگ لازم است؟

آیا عملیات lapping پایه دوربین تفنگ لازم است؟

 

هنگام استفاده از برخی پایه‌‌های نصب دوربین، انجام فرآیند لپینگ برای دستیابی به بهترین عملکرد توصیه می‌شود. لپینگ می‌تواند میزان تماس سطحی میان حلقه و تیوب دوربین را افزایش دهد و رینگ های پایه دوربین را با یکدیگر هم‌راستا کند.  در دستورالمعل‌های نصب رینگ های دارای شکاف عمودی (Warne Maxima vertically split rings) انجام فرآیند لپینگ توصیه نشده است. پرسش مهمی که مطرح می‌شود این است که چرا وارن انجام فرآیند لپینگ را توصیه نمی‌کند، در حالی که بسیاری از برندهای تولیدکنندهٔ حلقه انجام آن را توصیه می‌کنند؟

 

 

برای شروع اول باید بدانیم که لپینگ یعنی چه؟

طی فرآیند لپینگ به شکل اصولی‌اش دو یا چند سطح در نظر گرفته می‌شوند، نوعی مادهٔ سایشی بین آنها قرار داده می‌شود، سپس میان قطعات اصطکاک ایجاد می‌شود. این فرآیند سطوح را صاف و صیقلی می‌کند تا بهتر روی یکدیگر سوار شوند.  کاربر پایه و حلقه‌ها را با استفاده از یک میلهٔ فولادی مخصوص لپینگ سوار می‌کند؛ مقداری مادهٔ لپینگ (که معمولاً نوعی محلول یا خمیر سایشی است) بر روی میله مالیده می‌شود. حلقه‌ها آنقدر محکم می‌شوند که میله با مقداری مقاومت بتواند حرکت کند و میله به عقب و جلو حرکت داده می‌شود. وقتی کار لپینگ تمام شد، میله و مادهٔ سایشی قسمت‌های برجسته و زبر را از بین می‌برند و سطح حلقه را که با لولهٔ دوربین در تماس است صیقلی می‌کنند.  این فرآیند می‌تواند به حصول اطمینان از هم‌راستا بودن کلاهک حلقه با بدنهٔ حلقه هم کمک کند و، از اینرو، این فرآیند به‌طور رایج برای حلقه‌های دارای شکاف افقی انجام می‌شود.  لپینک تکنیکی موثر است، و می‌تواند عملکرد انواع بخصوصی از حلقه‌‌ها را، خصوصاً حلقه‌های دوربین‌هایی که طبلک افقی‌شان قابل تنظیم است، بهبود ببخشد.

حال که لپینگ چنین مزایای ارزشمندی دارد، چرا وارن آن را توصیه نمی‌کند؟  مهمتر از همه، حلقه‌های دارای شکاف عمودی مثل حلقه‌های وارن ماکسیما به دلیل طراحی ساده‌شان نباید تحت فرآیند لپینگ قرار بگیرند.  حلقه‌هایی که شکاف افقی دارند از یک بدنه و یک کلاهک تشکیل شده‌اند.  در این حلقه‌ها بدنه به پایه متصل می‌شود، و کلاهک با تعدادی پیچ محکم می‌شود و فشار مهارکنندهٔ گیره‌مانندی را به لولهٔ دوربین اعمال می‌کنند. حلقه‌های ماکسیما به پایه متصل می‌شوند و قسمت تحتانی حلقه با دوربین در تماس است. وقتی پیچ‌ها محکم می‌شوند، حلقه به دور لولهٔ دوربین خم می‌شود و فشار بست‌مانندی را بر لوله اعمال می‌کند، حلقه‌های شکاف عمودی فقط در قسمت بالا فاصلهٔ اندکی با لولهٔ دوربین دارند و با آن در تماس نیستند. حلقه‌های دارای شکاف عمودی، برخلاف حلقه‌های دارای شکاف افقی، بدون نیاز به هیچ فرآیندی تماس بیشتری با لولهٔ دوربین دارند.

 

از آنجائیکه حلقه‌های دارای شکاف افقی برای محکم شدن باید مقداری به دور لولهٔ دوربین خم شوند، انجام لپینگ به شیوهٔ درست دشوار یا حتی غیرممکن است.  از آنجائیکه این حلقه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا با گشتاور مناسب مقداری به دور لولهٔ دوربین خم شوند، برای اینکه فرآیند لپینگ به‌درستی انجام شود حلقه باید کاملاً خم شود. در این صورت میلهٔ لپینگ نمی‌تواند حرکت کند، بنابراین برای انجام فرآیند لپینگ بر روی حلقه‌های دارای شکاف عمودی، حلقه باید شل باشد.  این مسئله می‌تواند مشکل‌ساز باشد چون لایه‌هایی از حلقه جدا می‌شوند و شکل سطح داخلی حلقه تغییر می‌کند. بدین‌ترتیب وقتی حلقه محکم می‌شود و به دور دوربین خم می‌شود، در شکل درستش قرار نمی‌گیرد. این امر می‌تواند نقاط کوتاه و بلندی را بر روی لولهٔ دوربین ایجاد کند، و همچنین فشار نابرابری را بر آن اعمال کند.

بنابراین انجام فرآیند لپینگ برای حلقه‌های دارای شکاف افقی رایج‌تر است.

 

 

حلقه‌های دارای شکاف افقی دارای طبلک قابل تنظیم Windage طوری تنظیم شده اند تا حلقه را از مرکز پایه دور کنند، که می‌تواند موجب ناهمترازی دو حلقه شود، و یا فشاری را بر لولهٔ دوربین اعمال کند، یا قدرت نگهدارندگی حلقه‌ها را به دلیل کاهش تماس سطحی کاهش می‌دهد. سپس این نوع پایه‌های دوربین تحت فرآیند لپینگ قرار می‌گیرند تا همه‌ چیز دو باره هم‌تراز شود و از عملکرد مناسب آنها اطمینان حاصل شود. حلقه‌های شکاف عمودی ذاتاً در مرکز پایهٔ دوربین قرار می‌گیرند، چون دو نیمهٔ حلقه به یه اندازه محکم می‌شوند.  از آنجائیکه این حلقه‌ها ذاتاً در مرکز قرار می‌گیرند اگر از پایه‌های باکیفیتی استفاده می‌شود، حلقه‌ها بدون نیاز به فرآیند لپینگ همیشه کاملاً بایکدیگر همتراز خواهند بود.

 

 رینگ لپینگ شده

~

 کیت‌های لپینگ گاهی اوقات از ۱۰۰ دلار هم فراتر می‌رود، چرا در وقت و هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی نمی‌کنید و در عوض حلقه‌های با کیفیت را انتخاب نمی‌کنید؟

 

 lapping kits

 

اشتراک گذاری