اهمیت آموزش تیراندازی به کودکان و نوجوانان

اهمیت آموزش تیراندازی به کودکان و نوجوانان

آموزش تیراندازی به کودکان برایشان خوب است

نویسنده: DAN BAUM

 

Father teaching child to handle gun

درست پس از آن‌که یک دختر ۹ ساله با یک تفنگ یوزی مربیش را کشت، زمان بسیار بدی برای گفتن این مطلب است، اما تیراندازی می‌تواند برای کودکان عالی باشد.

البته، تیراندازی وجود دارد و تیراندازی وجود دارد. قرار دادن تفنگ مسلح در دست یک بچه کوچک دیوانگی آشکار است. شوربختانه، Charles Vacca، یک مربی در آریزونا، هم جانش را به‌بهای این اشتباه پرداخت و هم یک زندگی محکوم به ترس و پشیمانی را به دختری تحمیل کرد. مبادا کسی فکر کند که صاحبان اسلحه و جوامع حقوقی اسلحه از واکا دفاع می‌کنند، کاملاً مطمئن باشید این‌گونه نیست. من وبلاگ‌های تفنگ را به‌عنوان بخشی از کارم از نظر می‌گذرانم و میبینم که حتی سرسخت‌ترین تفنگ‌بازان وحشت‌زده و خشمگین از کار اوهستند.

جامعه تیراندازی نگران این است که مردم این حادثه غم‌انگیز را با آموزش صحیح مهارت تیراندازی برای کودکان درهم‌آمیزند.

در یک کلاس تیراندازی خوب، قبل از آن‌که یک کودک تفنگی را لمس کند، درس‌های بسیاری وجود دارد. نخستین درس، اغلب، صرفاً بررسی قواعد ایمنی تفنگ را دربرمی‌گیرد. وقتی زمان تیراندازی می‌رسد، این کار برای استقامت بیشتر درازکش انجام می‌شود، و تفنگ‌های لوله‌بلند و با کم‌ترین شدت لگد هستند. به کودکان در هر بار یک فشنگ داده می‌شود و با هر تخطی از قواعد (حرکت دهانه لوله تفنگ در جهت اشتباه، قرار گرفتن زودهنگام انگشت روی ماشه) تمام کلاس برای بررسی بیشتر متوقف می‌شود. این را با یک کودک ۹ ساله در وضعیت ایستاده با یک تفنگ خودکار لوله‌کوتاه پر و یک جعبه دارای ۳۲ فشنگ قوی ۹ میلیمتری مقایسه کنید. میان هدایت یک کودک در میدان بر پشت یک اسب رام و تنها فرستادنش به جاده بر پشت یک اسب سرکش تفاوت است.

شلیک یک تفنگ مستلزم آرامش ذهنی کودکان است. قراول رفتن در جایگاه مقابل یک هدف دور تمرکز عمیقی می‌طلبد. کودکان باید تنفسشان را آرام و ضربان قلبشان را منظم کنند تا بتوانند در زمان دقیقاً درست ماشه را بفشارند. ثابت نگاه داشتن تفنگ مهارت حرکتی بزرگ و لمس صحیح ماشه مهارت حرکتی کوچکی می‌طلبد؛ انجام هردوی آنها در یک آن تمام مغز را درگیر می‌کند. مهارت تیراندازی یک تمرین با هماهنگی نظم بالای بدن، دست، چشم و مغز است. این به‌اندازه کارهای الکترونیکی بدون ذهن دور از تصور است. سایر فعالیت‌ها (کمان‌گیری، خطاطی، عکاسی، نقاشی) هم مهارت و تمرکز را گسترش می‌دهند، اما تیراندازی با تفنگ صراحتاً به‌دلیلی که با حادثه هفته گذشته جلب توجه کرد شرایط خودش را دارد: می‌تواند مرگ‌بار باشد.

 

درحالی‌که کنترل تک‌لول ۲۲ آسان‌تر از یوزی است، می‌تواند به همان اندازه برای شما کشنده باشد. بنابراین، چنین تفنگ‌هایی چگونه می‌توانند، احتمالاً، دوباره برای استفاده کودکان اختصاص یابند، متن صراحت دارد. تیراندازی تحت راهنمایی صحیح یک عبادت است. شما به این دلیل انجامش می‌دهید و دیگری به آن دلیل، و شما هرگز، هرگز، تغییر رویه نمی‌دهید، زیرا انجام این کار مسأله زندگی و مرگ است. آموختن آرام بودن و انجام چنین گام‌های اساسی می‌تواند در پیشرفت ارزشمند باشد. مشغولیت‌های پرخطر توجه کودکان را مانند هرکسی جلب می‌کند. اما در آموختن تیراندازی به کودکان یک مزیت اضافه وجود دارد: احترام به گروهی است که اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

 

از یک کودک برای آموزش نحوه تیراندازی دعوت کنید و چنین کاری این پیام را دارد: من به توانایی شنیدن و یادگیری تو اعتماد دارم. من به توانایی تمرکز تو اعتماد دارم. من از ورودت به یک فعالیت خطرناک بزرگ‌سالان استقبال می‌کنم، زیرا فهمیده و قابل اعتماد هستی. برای نوجوانان خوگرفته به اجبار، تحقیر، نادیده گرفته شدن و جواب «نه»، این‌که بشنوند یک بزرگ‌سال آنها را به جمع بالاتر خودشان فرا می‌خواند می‌تواند فوق‌العاده نیروبخش باشد. درس‌های تیراندازی که به خوبی ارائه شده‌اند کودکان را به اشخاص متفاوتی تبدیل می‌کند که بهرۀ بالاتری دارند و تمایل بیشتری دارند به آنچه بزرگترها می‌گویند عمل کنند.

من هنگام مسافرت به سراسر کشور و گفتگو با صاحبان اسلحه، کسانی را ملاقات کردم که به من گفتند وقتی پسران یا دختران نوجوانشان منحرف می‌شدند (شرب خمر، اعتیاد به مواد مخدر و کسب نمرات ضعیف)، آنها را دعوت به تیراندازی می‌کردند. طبیعت نسبتاً دور از انتظار این دعوت (ترجیح اسلحه به مواد مخدر) توجه بچه‌ها را جلب کرد. شانس انجام کاری ممنوع و بزرگ هم‌چون تیراندازی، مقاومتشان در گذراندن وقت با پدر یا مادر را درهم‌شکست. انضباط و تمرکز لازم در مهارت تیراندازی همراه با کشندگی بالقوه آن، نه‌تنها این نوجوانان را از رفتارهای خودمخرب  بازگرداند، بلکه پیوند اعتماد میان آنها و والدینشان را عمق بخشید.

 

این کار باید درست انجام شود. شما برای یک دختر یک اسلحه نمی‌خرید و اجازه نمی‌دهید آن را در اتاقش نگاه دارد؛ آن را نزد خود نگاه می‌دارید و به او اجازه می‌دهید تحت نظارت از آن استفاده کند. شما به یک پسر تازه‌کار در تیراندازی تا هنگامی‌که قواعد ایمنی را به‌خوبی نیاموخته است اجازه لمس تفنگ را نمی‌دهید. شما هرگز به افراد اجازه شلیک با اسلحه‌هایی که نمی‌توانند با آنها کار کنند را نمی‌دهید. اما وقتی همه چیز درست انجام شد، آموزش مهارت تیراندازی می‌تواند تنها چیزی باشد که یک ذهن و روح جوان به آن نیاز دارد.