تیراندازی در باد 1

تیراندازی در باد 1

جمع آوری ،ترجمه و تنظیم : میثم کماسایی

بادخوانی۱

مقاله که در ادامه می خوانید محصول جمع آوری مطالب و مقالات معتبر و تجربیات تیراندازان بزرگی است که به موضوع باد در تیراندازی به عنوان عامل تاثیر گذاری نگریسته اند که مقابله و مهار آن نیازبه پردازش توسط ذهنی قوی و کسب مهارت های بادخوانی و آنالیز پرچم ها و باد نماها  دارد .

مطالعه این مقاله می تواند یکی ازعلت های اعمال محدودیت های قدرت (ژول) در قوانین فدراسیون های جهانی بنچ رست و فیلد تارگت را توجیه و تیراندازان را در مهار یکی از مهمترین متغیر ها در تیراندازی out door یاری نماید.

تیراندازی در باد !                                                                                                                                                       این بحث از زمانی آغاز می شود که شروع به تیراندازی در مسافت بالا کنیم اما در واقع همه تیراندازانی که تجربه تیراندازی دقیق (به معنای واقعی کلمه) را حتی در مسافت های پایین  تجربه کرده باشند ، اهمیت این موضوع را کاملا درک میکنند . تا زمانی که اهداف غیر قابل آنالیز مانند بطری و… را هدف قرار می دهیم تاثیر باد را در منحرف نمودن ساچمه و بطور کلی پرتابه ها را متوجه نخواهیم شد .   

نوشته های زیادی در مورد اصلاح میزان انحراف تیر بر اثر وزش باد وجود دارد اما مقاله کاملی که همه اطلاعات لازم را به شیوه همه فهم و عملی مطرح کرده باشد وجود ندارد.                                                                                                                                        

رابرت برین در این خصوص می گوید :

این مقاله از زمانی آغاز شد که شروع به تیراندازی در مسافت بالا کردم و تجربیات خیلی کمی داشتم که با تکیه به آن بتوانم اصلاحات طبلک افقی را به خوبی انجام دهم. حدود 3 سال از آن زمان گذشته است و من در طول این مدت تجربیات زیادی را از طریق آزمون و خطا، صحبت کردن با دوستان تیرانداز و مطالعاتم بدست اورده ام. نوشته های زیادی در مورد اصلاح میزان انحراف تیر بر اثر وزش باد وجود دارد. من به عنوان یک تیرانداز خوابیده شروع به کار کردم و مهارت های پایه ای را در تخمین زدن سرعت و جهت وزش باد و اصلاح انحراف بر اثر وزش باد، از آنجا کسب کرده ام. بعضی از این تجربیات ممکن است برای کسانی که می خواهند این مسیر را آغاز کنند مفید باشند. من مدعی نیستم که این همه اطلاعاتی است که برای تیراندازی در باد احتیاج دارید، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، و من پذیرای نظرات و پیشنهادهای کسانی که این مقاله را می خوانند هستم. من سعی کردم که از بررسی خیلی تخصصی به این موضوع خودداری کنم چونکه پیش بینی من این بود اکثر کسانی که این مقاله را می خوانند به دنبال یادگیری کاربرد های هستند.

 وضعیت بدون وزش باد و صفر کردن اسلحه

اگر شما روی کره زمین و مشخصا در نیو برنسویک کانادا زندگی می کنید، حتما در شرایط جوی همراه با وزش باد تیراندازی خواهید کرد. البته، بعضی اوقات وزش بادی هم نخواهد بود. در بعضی روزها شرایط جوی آرام است و وزش باد به سختی قابل احساس است.

اگر قبل از طلوع آفتاب بیدار شوید و دقایقی قبل از اینکه آفتاب در افق پدیدار شود به محوطه تیراندازی برسید به نسبت با میزان وزش باد بسیار کمتری روبرو خواهید شد. این موقع از روز زمانی نسبتا قابل پیش بینی برای شرایط جوی بدون وزش باد و زمانی برای صفر کردن اسلحه خواهد بود . هچنین، قبل از شروع تاریکی شب، وقتیکه آفتاب در افق قرار دارد و دیگر اثر گرمابخشی روی توده های هوای حاضر در منطقه شما را ندارد، برای مدت زمانی کوتاه شرایط جوی بدون باد را تجربه خواهید کرد.

بهر حال،اگر اسلحه خود را صفر نکنید، همه اطلاعات در مورد تخمین جهت و سرعت باد و اصلاحات مربوط به آن در واقع بدون استفاده خواهد بود. بدون صفر کردن اسلحه خیلی زود سردرگم می شوید. خب اولین چیزی که باید انجام بدین این است، قبل از شروع وزش باد به محوطه تیراندازی برید و اسلحه خود را نشانه بگیرید. سپس دوربین و یا مگسک را روی صفر در آن شرایط بدون وزش باد قفل کنید.

زمانی دیگر که وزش باد صفر و یا خیلی کم است موقعی است که پوشش ابری نه خیلی زیاد و نه خیلی کم است. این شرایط جوی معمولا با بارش ملایم باران و در زمستان با بارش برف همراه است و یا خواهد شد و این وضعیت نسبتا آرام برای ساعاتی از روز و یا روزهای متمادی ادامه خواهد داشت. در این شرایط جابجایی کم توده های هوا و شرایط نسبتا قابل ‍‍پیش بینی را تجربه خواهید کرد، تا جایی که هدفگیری هایتان تفاوت زیادی با هم نخواهند داشت.

سوما، همچنین این امکان وجود دارد که در یک تونل هدف گیری کنید. اینجاست که اقلیم محیط زندگی، ویژگی های جغرافیایی و شرایط بادی حاکم دست به دست هم می دهند تا اثر وزش باد کم و یا به صفر برسد. بسیاری از محوطه های تیراندازی از درخت های اطراف تا وسعت 100 متر (یا کمتر)‌خالی هستند اما صف انبوهی از درختان را در هر دو طرف دارند. این شرایط می تواند باعث ایجاد یک تونل بادخيز شود اما همچنین می تواند باعث ایجاد شرایطی شود که که بادهای غالب از روی درخت ها بگذرند و تیرانداز را در یک دره ای ساکت و آرام در پناه باد، معمولا در یک سمت از محوطه تیراندازی، قرار دهند. اما بهتر است روی این شرایط حساب باز نکنید چونکه به ندرت اتفاق می افتد. اما وقتی اتفاق بیافتد از یک هدفگیری معرکه لذت خواهید برد.

باید قبول کنیم که %95 از دفعاتی که به محوطه برای تیراندازی به اهداف می روید باید نگران وضعیت وزش باد باشید.  این مقاله در مورد همکاری با باد است. به طوریکه بتوانید مهارت های خود را کم و بیش به دقت در تعیین جهت، سرعت و اثر باد روی مسیر حرکت گلوله توسعه دهید. وظیفه شما این است که هدفگیری کنید و نکات جدید یاد بگیرید و وظیفه باد این است که بوزد. خطاها در تنظیمات برای اثر وزش باد ضعف های بزرگی نیستن اما نشان می دهند که شما هنوز نیاز به یادگیری دارید. وقتی شما متوجه بشوید که وزش باد،در محوطه خانگی شما، چگونه بر گلوله شما اثر می گذارد کم کم این تاثیرات را در دیگر محوطه نیز یاد خواهید گرفت. شرایط متفاوت خواهند بود و هرکدام چالش های خود را به همراه خواهند داشت.

 وزش باد عادی

خب، اصلاً باد چیست؟ سوال مسخره ای است نه ؟ بسیار خب، بیاید بررسیش کنیم. به ساده ترین مفهوم، باد حرکت توده های هوا در عرض یک قسمت از زمین است. ما، به عنوان نقطه های نسبتا ثابت روی زمین، این جابجایی هوا را اگر ملایم باشد روی گونه هایمان و اگر شدید باشد زیر لبه کلاهمان حس میکنیم . ما وزش باد را در حرکت چمنزار، گرد و خاک، ابرها و پرچم ها یا باد نماهای تشخیص جهت وزش باد می توانیم ببینیم.

ما هچنین می توانیم وزش باد را در حرکت سراب ببینیم که روش بسیار خوبی برای تشخیص بادهای ملایم هستند، اما موضوع دیگه ای هم هست.

وقتی در مورد باد حرف می زنیم خیلی ساده اش می کنیم، فکر می کنیم که باد در یک خط مستقیم و با سرعت نسبتا ثابت و در جهت ثابت حرکت می کند. هیچ چیز از حقیقت پنهان نیست. حتما پخش شدن برف ریزه یا گرد و خاک در هوا را در عرض یک جاده دیده اید. بالا و پایین می شوند از این سو به آن سو می روند. حرکت توده های هوا یک حجم آشوبگر است که اینطوری می چرخد و به دور موانع آن اثرات چرخشی و گردشی را به وجود می آورد. به ابرهایی که در ارتفاع زیاد در مسیر بادهای تند قرار دارند فکر نکنید آنها به نظر می رسند که در یک خط مستقیم حرکت می کنند. به یک همزدن سریع آب در یک سطل با گل ولای در بالای آن فکر کنید، یک صحنه خیلی فعال و پر جنب و جوش.

برای اینکه در مورد اثرات وزش باد در تیراندازی بحث کنیم ما هم ساده اش می کنیم. ما اول در مورد مسیر باد حرف می زنیم، طوریکه به صورت ملایم، ثابت و یکدست در عرض و یا بالا و پایین محوطه حرکت می کنند، من این نوع وزش باد را «باد عادی» می نامم. بعضی اوقات باد اینگونه می وزد اما هرگز موقعی که شما واقعا می خواهید اینگونه نمی وزد. بعدا اثراتی از جابجایی هوا را که در جهات مختلف و با سرعت متفاوت حرکت می کند را بررسی می کنیم.

هوا از یک منطقه پر فشار به یک منطقه کم فشار حرکت می کند. این جابجایی می تواند در یک مقیاس بزرگ اتفاق بیافتد و همه ما با نقشه های هوا شناسی آشنایی داریم، یک منطقه کم فشار خارج از ساحل کیپ کود و منطقه پر فشار در مرکز کیوبک و وویلا وجود دارند! و این باعث حرکت توده های هوا از شمال غربی به سمت جنوب غربی در عرض نیو برنسویک می شود. این پدیده وسیع برای تیر اندازها مناسب است چونکه این شرایط غالب تا حدی جهت حرکت و سرعت وزش باد قابل پیش بینی به ما می دهد و همینطور در مورد بارندگی، فشار هوا و غیره.بنابراین، برای مثال شما می توانید حدس بزنید که هوا خنک و با 40% احتمال بارندگی خواهد بود و سرعت وزش باد 20 کیلومتر در ساعت خواهد بود.

هوا در مقایس های کوچکتر هم حرکت می کند. اما ما نگران اتفاق هایی که در مونترال و بوستون می افتند نیستیم. ما نگران اتفاق هایی که بین نقطه شلیک و سطح سیبل می افتند هستیم. روی زمین بادهای غالب خیلی پیچیده تر هستند. هوای در حال حرکت از روی موانع، تپه ها و دره ها، ساختمان ها ، حفاظ ها، درخت ها و بوته ها، بالا و پایین می شود. حتی یک زمین نسبتا صاف حرکت آشفته و پیچده باد را در جهات حرکتی مختلف نشان می دهد، مانند: گردبادها، چرخش ها،،مارپیچ ها، تند بادها و همچنین نقاطی که آرام هستند.

اکثر اوقات وقتی تصمیم به رفتن به محوطه تیراندازی می گیرید روزهایی را انتخاب می کنید که نه سرد هستند نه گرم و باد زیادی نمی وزد. ما از تیراندازی در این شرایط مطلوب لذت می بریم. به علاوه، ما اکثرا مشغول به آزمایش کردن تجهیزات جدید مثل مهمات 22 میلی متری جدید، فشنگ های جدید، باروت جدید و غیره هستیم، و این کار شرایط قابل کنترل را می طلبد. رفتن به محوطه تیراندازی می تواند پر هزینه باشد، اجزای مصرفی و حتی هزینه سفر، بنابراین ما سعی میکنیم موقعی برویم که بتوانیم لذت را به حداکثر برسانیم.

هیچ اشکالی ندارد! اما اگر می خواهید در مورد وزش باد یاد بگیرید حتما باید در وزش باد تیراندازی کنید. میخواهم یک راز کوچک را با شما در میان بگذارم، شما مجبورید هر بادی که در یک تیراندازی یا مسابقه می وزد را قبول کنید، و اگه در وزش باد تمرین نداشته اید ممکن است مقداری گیج شوید.

خب برگردیم به «بادهای عادی» خودمان، که به صورت قابل پیش بینی می وزند. ساده ترین آتها برای شناسایی بادهایی هستند که در عرض خط شلیک از سمت راست به چپ یا از سمت چپ به راست می وزند. و همچنین بادهایی که مستقیما به سمت بالا و پایین می وزند. پرچم ها و بادنما ها و کلا همه شاخص های طبیعی در آن جهت حرکت می کنند یا به ان سمت اشاره می کنند. بسار خب، فرض کنیم شما این را برای مدتی تمرین کرده اید و می خواهید برجک افقی مگسک را روی مقدار معینی تنظیم کنید (یا تصمیم گرفته اید همان مقدار اولیه را نگه دارید) و شروع به تیراندازی می کنید و شلیک موفقی دارید. وقتی سرعت باد بالا می رود یا وقتی بطور محسوسی ضعیف می شود، لحظه ای صبر می کنید و فقط موقعی ماشه را فشار می دهید که همان وضعیت های وزش باد مشخص نمایان شوند. شما همه جعبه فشنگتان را شلیک می کنید و بعدش به خانه می روید و یک نوشیدنی می نوشید. امروز روز خوبی شما توی محوطه تیراندازی روز خوبی را سپری کرده اید.

ساعت وزش باد – جهت وزش باد

بادها فقط از جهت چپ به راست یا راست به چپ و بالا و پایین محوطه نمی وزند، بلکه در همه جهات می وزند. یک ساعت باد روشی مفید برای تصور کردن جهت وزش باد است:

بادخوانی

خودتان را در مرکز یک ساعت تصور کنید. بادهای که از سمت سیبل به سمت شما می وزند بادهای ساعت 12 می باشند در حالیکه بادهایی که از پشت شما می وزند بادهای ساعت 6 هستند. بادهای ساعت 3 آنهایی هستند که در عرض محوطه از سمت راست می وزند ، بادهای ساعت 9 از سمت چپ می وزند. البته باداز هر نقطه ای روی ساعت خواهد وزید و معمولا از چندین نقطه مجاور به هم می وزند. چنانکه یک باد ساعت 3 به سمت باد ساعت 1 یا باد ساعت 5 می وزد (بعضی وقت ها حرکت ها بسیار درهم تر از این هستند) در حالیکه شما منتظر هدفگیری هستید. به یاد داشته باشید که، ما میخواهیم جهت وزش باد را در مسیر حرکت پرتابه بیابیم، به همین دلیل به همه شاخص ها در طول محوطه به سمت سیبل توجه می کنیم. اگر در مسافت بالا تیراندازی می کنید تخمین زدن جهت وزش باد اطلاعات جندین پرچم بادنما و هچنین شاخص های طبیعی مثل درخت ها و بوته ها را شامل می شود. اگر در حالت خوابیده و مسافت 100 یارد تیراندازی می کنید احتمالا 2 یا 3 پرچم بادنما را لازم خواهید داشت. در بهترین شرایط ممکن، برای مثال در شرایط «باد عادی» که در بالا توضیح دادیم، همه این شاخص ها یک جهت را نشان می دهند.

در این شرایط، شما میزان حرکت گلوله را بر روی سطح سیبل تخمین می زنید و نشانه گیری را برای این میزان تنظیم می کنید یا، همانجا نگه می دارید و امیدوار به اینکه نقطه اصابت همان نقطه هدفگیری شده باشد، شلیک میکنید. صبر می کنید که همان شرایط باز شکل بگیرد و تنظیماتی که برای شلیک قبلی انجام داده اید برای این شلیک نیز باید مناسب باشند.  همه اینها با این فرض است که شما وقت کافی برای صبر کردن دارید و شرایطی را برای شلیک انتخاب کرده اید که دوباره به مراتب تکرار خواهد شد تا شما تیراندازی را تمام کنید.

تیر اندازان درازکش که یک خشاب 5 فشنگی را در 7-10 دقیقه شلیک می کنند (یا 10 تیر در 12-15 دقیقه برای تیرهای نمره در رکوردگیری) اغلب 3 یا 4 تیر برای قلق گیری در حالت های وزش باد مختلف شلیک می کنند تا به تاثیر باد در طول شلیک آن خشاب پی ببرند. آنها اکثرا به سیبل قلق گیری بر می گردند تا از تاثیرات یک حالت وزش باد مشخص مطمئن شوند یا یک حالت جدید را تخمین بزنند. آنها عموما تیرهای رکوردگیری را خیلی سریع شلیک می کنند تا از یک حالت وزش باد که قبلا در تیرهای قلق گیری از آن اطلاعات دارند ، بهره ببرند. آنها در شرایطی که باد دائما تغییر شدت پیدا می کند ، وقتی که باد شروع به وزیدن می کند شلیک میکنند تا وقتی که رو به پایان می رود یا اصلا وزش بادی نیست. بادی که شروع به وزیدن می کند یکنواخت تر و قابل پیش بینی تر است است و بیشتر دوام دارد. بعضی اوقات وقت کم می آورند و مجبور می شوند خشابشان را در شرایطی به اتمام برسانند که قلق گیری نکرده اند، آزاردهنده است اما با تجربیاتی که دارند قابل کنترل است.

برای مواقع ضروری بهتر است که تنظیم کردن دوربین را یاد بگیرید تا اینکه یک نقطه در کنار هدف را برای اصلاح انحراف در اثر وزش باد نشانه بگیرید، زیرا این روش برای داشتن قابلیت تکرار ضروری است. نشانه گیری یک نقطه افقی در کنار هدف برای اصلاح انحراف در اثر وزش باد (kentucky windage) واقع بینانه نیست و بیشتر شبیه هنری است که دارای خطای انسانی است و خیلی سخت است که با اطمینان این کار را تکرار کرد، مخصوصا برای یک تیرانداز تازه کار. ضمنا ، باید گفته شود که تعداد زیادی از تیراندازان با موفقیت به دفعات از این روش استفاده می کنند.  تیراندازان کلاس اف و تیراندازان خوابیده اغلب وقتی که تنظیمات خیلی وسیع نباشند ازین روش استفاده می کنند اگر هر کاری را به اندازه کافی انجام بدهید بالاخره در آن کار خبره می شوید. در ذهن داشته باشید، هرچه نقطه نشانه روی از هدف فاصله بیشتری داشته باشد احتمال اشتباه هم بیشتر خواهد بود.

نمودار تاثیرات وزش باد (دیاگرام باد)

در زیر تعدادی نمودار وجود دارد که نشان می دهد یک تیر (نقطه های سیاه) با جهات وزش باد داده شده (مثلث های سیاه) در کجا به سیبل برخورد می کند . عدد ها ساعت جهت وزش باد را نشان می دهند. 

بادخوانی

بنابراین بادی که از ساعت 12 یا 6 می وزد تیر را منحرف نمی کند.  بخاطر وجود عوامل تاثیرگذار دیگر انحراف به بالا و پایین وجود دارد. به طور معمول یک باد در جهت ساعت 12 ساچمه را کمی به سمت پایین منحرف می کند درحالیکه باد ساعت 6 آن را کمی به سمت بالا منحرف می کند. یک تیرانداز ممکن است برای فواصلی بیشتر تغییراتی را ایجاد کند اما تغییرات برای فاصله 50 متر و سلاح خفیف (rimfire) بسیار اندک خواهند بود و اصلاحات برای 100 متر سنتر فایر (centerfire) عموما لازم نیستند اما در ایررایفل بنچ رست 25 متر شرایط کاملا متفاوت و ساچمه در کلاس های استاندارد lv و hv بسیار متاثر از باد است.

بدیهی است، بادی که از ساعت 3 می وزد تیر را به سمت چپ هل می دهد در حالیکه بادی از جهت ساعت 3 برعکس عمل خواهد کرد. دوباره عوامل دیگری وجود دارند بنابراین بادی که از ساعت 3 می وزد در واقع نقطه اصابت را به سمت چپ و اندکی بالا تر از نقطه هدف، یعنی به موقعیت ساعت 10، حرکت می دهد جریان بادی از ساعت 9 برعکس عمل خواهد کرد ، تیر را به سمت راست و پایین نقطه هدف، یعنی به موقعیت ساعت 4، منحرف می کند  

میزان اصلاحات

وقتی باد از جهات مختلف از ساعت می وزد، تاثیرات بیشتر یا کمتری روی محل اصابت می گذارد. در پایین نموداری از ساعت وزش باد را می بینید، ما مقدار اصلاحات مرتبط با جهت وزش باد را به آن اضافه کرده ایم.

بادخوانی

 

بادهای ساعت 9 و 3 به اصلاح کامل برجک افقی روی مگسک نیاز دارند که با «1.00 برابر» یا «مقدار کامل» یا اصلاح 100% نشان داده می شوند. باد های ساعت 12و 6 باعث هیچ انحرافی نمی شوند بنابراین به اصلاح مگسک احتیاج ندارند، ازین رو با «0.00 برابر» یا «بدون مقدار» یا اصلاح 0% نشان داده می شوند. 

بادهای که از ساعت 2، 4، 8 و 10 می وزند تا اندازه ای به محور ساعت 3 و 9 نزدیک هستند و به اصلاح «0.70 تا 0.86 برابر» احتیاج دارند. این مقدار ممکن است به «0.70 تا 0.85 برابر» یا بین آنها گرد شوند. من معمولا «0.76 برابر» یا «3/4 مقدار» یا 75%اصلاح را انجام میدهم.

بادهایی که از ساعت 1، 5 ، 7 و 11 شروع به وزیدن می کنند به محور ساعت 6 و 12 نزدیکتر هستند و به «0.25 تا 0.60 برابر» اصلاح یا مقداری بین آنها احتیاج دارند، بازهم معمولا این مقدار را به بالاتر «0.50 برابر» گرد می کنم که می شود «نصف مقدار» یا 50% اصلاحات.

به عقیده من؛ شما ممکن است این مقادیر را طوری گرد کنید که مایل هستید، مثلا شاید مایل به اصلاحات بیشتر باشید پس می توانید مقدار را به پایین گرد کنید. من مایل به اصلاحات کمتر هستم پس از مقادیر بزرگتر استفاده می کنم. در تیراندازی، مانند تمام چیزهای دیگر در زندگی، کاری را که دوست دارید انجام دهید. مطلبی که من اینجا بازگو می کنم شاید ارزش یکبار امتحان منصفانه را داشته باشد . این مقادیر را یکبار امتحان کنید، تیرهایتان نزدیک به مرکز سیبل خواهد خورد. بعد با استفاده از تیرهای قلق گیری اصلاحات را بهبود ببخشید.

 

سرعت باد

ما دریافتیم که جهت وزش باد بعضی از اصلاحات ما را تعیین می کند. الان وقت ان رسیده که سرعت باد را بررسی کنیم. دیدیم که باد چگونه می تواند تیر را به سمت چپ یا راست و دور از نقطه هدف گیری شده براند و الان باید دریابیم که چقد در مقیاس اینچ یا MOA تیر از سطح سیبل دور می شود. میزان انحراف تیر توسط باد یا (wind-drift) به فاصله بین نقطه ایی که ما انتظار داشتیم گلوله به آن برخورد کند(معمولا نقطه هدف گیری شده) و جایی که واقعا برخورد می کند (نقطه اصابت) گفته می شود. فرض می کنیم که همه تنظیمات دیگر را درست انجام داده ایم و انحراف فقط بخاطر وزش باد است.

بدیهی است، هرچه سرعت باد بیشتر باشد، تیر بیشتر انحراف می یابد. دوباره یک «باد عادی» یعنی وزش باد ثابت و یکدست در عرض محوطه را فرض میکنیم. همه ما پی خواهیم برد که تاثیر سرعت باد بیشتر زمانی احساس خواهد شد که از محور ساعت 3 یا 9 بوزد. بنابراین یک باد از جهت ساعت 3 یا 9 بیشترین انحراف را در تیر ایجاد خواهد کرد و به نیازمند بیشترین اصلاحات خواهد بود.

بهرحال، تیرها با نیروی بادی که از طرفین به آنها وارد می شود مثل برگ هایی که در عرض چاله های آب توسط باد به حرکت در می آیند، منحرف نمی شوند.

 

 

 Fullbore اصلاحات در مسافت بالا

در رشته fullbore یا high-power، فواصل شامل 300 تا 900 متر هستند.

تاثیری که یک وزش باد روی تیر شلیک شده از فاصله 900 متری می گذارد خیلی بیشتر از تیری خواهد بود که در فاصله 300 متری شلیک می شود. تعدادی از عوامل در این مسئله تاثیر گذار خواهند بود؛ مدت زمانی که تیر در هوا است، سرعت باد و میزان لغزندگی گلوله که در BC (ضریب بالیستیکی) توضیح داده شده است. هرچه گلوله مدت زمان بیشتری در هوا باشد ، انحراف جهت تیر توسط نیروهای باد بیشتر خواهد بوذ. دوما، سرعت باد اثر مستقیم جند برابری روی تیر خواهد داشت. بادی با سرعت 10 مایل در ساعت به 10 برابر اصلاحات بیشتر در مقایسه با بادی با سرعت 1 مایل در ساعت نیاز دارد و بادی با سرعت 6 مایل در ساعت به حدود ½ اطلاحات در یک باد با سرعت 12 مایل در ساعت نیاز دارد. ضریب بالیستیکی یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر حرکت تیر در باد در مسافت زیاد است. با فرض سرعت آغازین یکسان، یک گلوله با ضریب بالیستیکی بیشتر قادر خواهد بود تا با تاثیر پذیری کمتر در هوا حرکت کند و با اصلاحات کمتر، با فاصله کمتری از نقطه هدفگیری شده به سیبل برخورد میکند.

اصلاحات در 50 متر خفیف)remfire(

حالا آماده ایم که تیراندازی خفیف را مورد برسی قرار دهیم. که من یادگیری آن را خیلی پر چالش و طولانی می بینم من به آن دسته از تیراندازانی که می توانند با اسلحه خفیف در شرایط مختلف و سختی که طبیعت برای ما به ارمغان می آورد، به طور مداوم شلیک های خوبی داشته باشند، ادای احترام می کنم. مخصوصا کسانی که می توانند این کار را در فواصل مختلف و بالای 100 به خوبی 50 متر انجام دهند. در تیراندازی با اسلحه خفیف، اگر بخواهید مرتبط نتایج خوبی کسب کنید و در مسابقات موفق شوید توجه به پرچم بسیار ضروری است. حالا با هم بررسی می کنیم که در تیراندازی با اسلحه خفیف در باد چه اتفاقی می افتد.

کاملا روشن است که با این اختلاف قابل توجه در انحراف جهت تیر، توجه دقیق به شاخص های باد و توانایی صبر کردن برای همان شرایط وزش باد بسیا حائز اهمیت است. من متوجه شده ام که بسیاری از تیراندازان سلاح خفیف در طول نیمه اول آماده سازی سریع شلیک می کنند. بعد سرعتشان را پایین می آورند و دقت بیشتری می کنند اما موقع پایان مسابقه 10 دقیقه زمان باقیمانده دارند. به نظر می رسد آنهایی که از تایمر استفاده می کنند، سرعت خود را مساوی تقسیم می کنند، و اکثر اوقات تنها یک یا دو دقیقه زمان باقیمانده خواهند داشت بنظر می رسد امتیازهای بهتری می گیرند.

 

 بادهای پیچیده

تا اینجا یک «باد عادی» و تاثیرات آن را بر روی مسیر تیر و ساچمه تا هدف مورد بررسی قرار داده ایم. دوربین را به منظور اصلاح برای جهت و سرعت باد تنظیم کرده ایم و اگر اوضاع آشفته نشود می توانیم به خوبی عمل کنیم. ما تا اندازه ای تیراندازان ماهری هستیم بنابراین از لحاظ فرم و فشار دادن ماشه با ثبات و درست عمل می کنیم و شاخص های باد را نگاه می کنیم و صبر می کنیم تا همان شرایط دوباره تکرار شود قبل از اینکه خودمان را متقاعد به تیراندازی کنیم . ما تا اندازه خوب عمل می کنیم بجز زمانیکه وضعیت وزش باد بسیار شدید و پیچیده شود.

همانطو که قبلا گفته ایم، بادها می پیچند و می چرخند، مارپیچ می روند، سرعتشان کم و زیاد می شود و ممکن است کاملا قطع شوند. برآورد نظرى کلی برای فواصل کوتاهتر و تیراندازی خوابیده این است که سعی کنید هر بار در همان شرایط تیراندازی کنید.

برای تشخیص وضعیت قبلی طبیعتا باید از بیبشتر از یک شاخص استفاده کنید. هرچند این قاعده درست است که استفاده از چندین شاخص اطلاعات بیشتری را فراهم می کند اما این عمل موجب سخت تر شدن پردازش این اطلاعات می شود، اما تنها راه برای «دیدن» وضعیت وزش باد در محوطه همین است. تمرینات زیادی در باد و با استفاده از اطلاعات پرچم بادنما لازم است تا در این مورد مطمین تر و بدون مشکل عمل کنید. با یک پرچم شروع کنید و آن را در فاصله ⅓ از مسافت بین دهانه اسلحه تا سیبل قرار دهید و ان را جایی قرار دهید که بتوانید با چشم غیر غالب آن را ببینید. خیلی آن را از یک سمت دور نکنید چونکه ممکن است باد در انجا وضعیت متفاوتی داشته باشد. شما می خواهید بدانید که باد در طول مسیر تیر چه وضعییتی دارد.

وقتی با یک پرچم توانستید راحت هدفگیری کنید، یک پرچم دیگر با فاصله ⅔ از مسیر تا سبیل اضافه کنید. از اطلاعات هر دو پرچم استفاده کنید و بصورت یک تصویر ذهنی از حرکت یک نخ بسته شده آن را تجسم کنید ، سعی کنید برای اطلاعات بدست آمده از هر پرچم یک مقدار اصلاح انتخاب کنید سپس نتایج را ترکیب کنید یا میانگین آنها را بدست آورید. تجربه کنید که کدام پرچم مهمتر است، اگر یکی از آنها مهمتر بود. می توانید کمی مقدار اصلاح برای آن پرچم که فک می کنید برای شرایط وزش باد مهمتر است را بیشتر کنید. اوایل ممکن است این فرایند کمی کند و خسته کننده باشد اما بعد از مدت زمان کمی تصمیم گیری هایتان خودکار خواهد شد. همیشه سعی کنید در همان وضعیت وزش باد تیراندازی کنید. به مرور زمان می توانید از هر چند تعداد پرچم که با آن راحت هستید، استفاده کنید.

بحث در مورد اینکه کدام پرچم در مورد دگرگون نمودن وضعیت پرتابه مهمتر است، وجود دارد، یعنی آیا پرچم های نزدیکتر به تیر انداز مهمتر هستند یا پرچم هایی که دورتر هستند یا اصلا هیچکدام مهم نیستند. بعضی از اشخاص معتقد هستند که بادی که از مسیر محوطه میگذرد در تمام طول مسیر تاثیرات یکسانی دارد در حالیکه برخیی دیگر معتقدند که تاثیرات بادی که نزدیکتر به دهانه اسلحه هستند تاثیرات بیشتری نسبت به دورتر دارند. نظرعموم تیراندازان حرفه ای این است این است که اگر با یک وزش باد عادی مواجه هستید همه پرچم ها مقدار مساوی تاثیر خواهند داشت. و اگر بحث در خصوص وزش باد پیچیده تری باشد، مبحث خیلی گیج کننده تر خواهد بود و به پرچم های نزدیکتر باید اهمیت بیشتری بدهیم. یک انحراف جهت در مسیر تیر اگر به دهانه اسلحه نزدیکتر باشد این زوایه را در طول کل مسیر تیر تا سیبل ادامه می دهد که برای من به این معنی است یک انحراف جهت کوچک در نزدیکی دهانه اسلحه به انحراف خیلی ببیشتری در هنگام رسیدن تیر به سیبل تبدیل خواهد شد. اگر وضعیت های پیچیده تری پیش بیایند (برای مثال یک یا دو پرچم در طول مسیر محوطه به دو سمت مخالف اشاره داشته باشند) که بنظر برسند انحراف جهت را خنثی می کنند، مقدار اصلاح را کاهش می دهیم. اگرچه عموما، اگر بدانیم تیر در چند وضعیت مختلف وزش باد چگونه حرکت می کند صبر می کنم که ان وضعیت ها دوباره تکرار شوند.برت دی وینک در این خصوص می گوید اکثر اوقات از پرچم ها برای تشخیص وضعیت وزش بادی که می خواهم پیش بیاید استفاده می کنم و کمتر از آن برای پیدا کردن یک اصلاح کامل استفاده می کنم.

این روش برای 100 متر سنترفایر و 50 متر خفیف نیز صدق می کند. تیراندازی مسافت بالا از این جهت که شما زمان کمتری برای منتظر یک وضعیت وزش باد ماندن دارید، متفاوت است. در اینجا یعضی اوقات جواب می دهد که منتظر تکرار شدن یک وضعیت وزش باد بمانید اما اکثر اوقات مجبور می شوید که برای هر شلیک یک مقدار اصلاح را انجام دهید . هیچ چیز فرایند فکر کردن را به این اندازه سرعت نمی بخشد که به یک تصمیم در زمان کوتاه و زیر فشار در مورد یک اصلاح بمانید و بعد با آن مقدار اصلاح تیراندازی کنید. اکثر اوقات در طول 20 دقیقه زمانی که در بنچ رست تفنگ بادی در اختیار ماست 5 تا 10 دقیقه صرف دنبال کردن تغییرات وضعیت باد میکنیم.

 

 

نکته بسیار مهم و عامل موفقیت بسیاری از تیراندازان out door :

قبل از تیراندازی پرچم ها را نگاه کنید و قبل از شروع مسابقه بیابید که چه وضعیت های وزش بادی بیشتر تکرار می شوند ، این روش در مسابقات لانگ رنج (مسافت بالا) نیز مفید است. در تیرهای قلق گیری، 2 یا 3 تیر در زمان تکرار وضعیت های وزش بادی که قبلا شناسایی کرده اید، شلیک کنید. بعد از مسابقه، تنظیمات دوربین را دوباره به صفر برگردانید چونکه زمان بعدی که با آن تیراندازی می کنید همه چیز دوباره متفاوت خواهد بود.

 

ثبت کردن اطلاعات

برای اینکه از تیراندازی خود در باد درس بگیرید مهم است که اطلاعات همه تیرهای خود را ثبت کنید. بعدا به بررسی تیرهایتان و نتیجه گیری از یادداشت هایتان نیاز پیدا خواهید کرد. انجام این کار در زمان تمرین خیلی راحت تر خواهد بود و در وضعیت مسابقه کمی سخت تر اما همچنان امکان پذیر خواهد بود. این امکان وجود دارد که روال تیراندازی را طوری توسعه دهید که ثبت اطلاعات یک قسمت معمولی از روال کاری شما باشد. در جهان واقعی، یک تیرانداز معمولی شاید تیرهای تمرینی زیادی را، جدای تیرهای صفر کردن اسلحه و تیرهای شلیک شده در زمان پر کردن اسلحه، شلیک نکند، پس مخصوصا در مسابقاتی که خیلی از لحاظ رقابتی مهم نیستند ثبت اطلاعات ضروری خواهد بود.

باید تصمیم بگیرید که چه نوع اطلاعاتی را در زمان تیراندازی به راحتی می توانید ثبت کنید اما مسلما لیست شما باید با اطلاعات از قبیل، اطلاعات ثانیه شماری اگر آنها را ثبت کرده اید، تعداد تیرهای شلیک شده و جزئیات موقعیت مکانی شروع شود. همچنین اطلاعات تجهیزات دیگری را که استفاده کرده اید ثبت کنید، مثلا رست جلویی، رست عقبی، میز تیراندازی، لباس و تجهیزات که موقع تیراندازی استفاده می کنید. تیراندازی از روی یک میز با تیراندازی در حالت خوابیده خیلی تفاوت دارد. اگر اسلحه برای تبراندازی در حالت خوابیده ابداع شده باشد، بهتر است که در حالت خوابیده با آن تیراندازی کنید و همه اطلاعات را راجع به تیراندازی خوابیده ثبت کنید .

اطلاعات هر چیزی که فکر می کنید به آن احتیاج پیدا خواهید کرد را ثبت کنید مثل تاریخ، ساعت، موقعیت آفتاب، بادهای غالب، دما، بارندگی، رطوبت، ارتفاع از سطح دریا، فشار هوا، سراب. اطلاعات تنظیمات مگسک یا دوربین و تغیراتی را که در آنها ایجاد می کنید را ثبت کنید. جهت و سرعت باد را ثبت کنید و اصلاحات تخمینی را که برای هر تیر استفاده کرده اید ثبت کنید. (نقطه برخورد پیش بینی شده یا نقطه هدفگیری شده) و همچنین نقطه ای که تیر به سیبل برخورد می کند (نقطه حقیقی اصابت) را ثبت کنید. از نقطه برخورد تیر به هدف می توانید بهترین میزان اصلاح را که با آن میزان اصلاح طبیعتا تیر باید به مرکز سیبل برخورد کند را معین کنید. و هچنین ثبت کنید که آیا تیر را در شرایط بی نقص رها کردید یا معذب بودید یا حواستان پرت شد یا اسلحه هنگام تیراندازی تکان خورد و یا هر چیز دیگری که می توانست روی تیراندازی تاثیر بگذارد. اگر در شلیک یک تیر اطمینان کامل دارید، تفاوت بین نقطه برخورد پیش بینی شده و نقطه اصابت حقیقی می تواند به شما در مورد اصلاحات وضعیت باد برای تیرهای بعدی آموزش دهد. و همچنین اطلاعات ثبت شده مفید به شما در تعیین اینکه تمرکز یاد گیری خود را در کدام زمینه باید بگذارید، کمک خواهد کرد.

مقاله بعدی : تیراندازی در باد 2 (آنالیز بادنما ها و نکات تکمیلی تیراندازی در باد)

 

با آرزوی موفقیت برای همه تیراندازان ایران زمین              میثم کماسایی

 

منابع :

  مقاله تیراندازی در باد Bert de Vink

 

مطالب مرتبط

اشتراک گذاری