بارل هارمونیک Barrel Harmonic

بارل هارمونیک Barrel Harmonic

بارل هارمونیک Barrel Harmonic

 

هارمونیک در این بخش اصطلاح و نامی فانتزی برای ارتعاشات لوله است .

مدتها است که اثبات شده است که لوله تفنگ هربار که شلیک انجام می شود، در جهت های مختلف حرکت می کند. این حرکات شات به شات تغییر می کند و ناشی از  عوامل مختلفی است که بصورت ترکیبی به لوله اعمال ارتعاش می کنند .از لحظه ای که ماشه فشرده می شود تا زمانی که ساچمه از لوله خارج شود ، ضربه های ارتعاشی در تفنگ شروع می شوند .

این موارد شامل مواردی مانند: آزاد شدن ماشه  ضربه چکش و آزاد شدن باد ( در فنری ها : رها شدن فنر) می شود . 

در طول سالها در مورد این موضوعات نوشته شده است، اما نظریه ها اغلب پرسش ها و پاسخ های بیشتری را ایجاد می کنند. ما سعی می کنیم تئوری های مختلف را بررسی کنیم .

سازندگان تفنگ های دقیق و مسابقاتی هیچ بست و نگهدارنده ای را روی لوله قرار نمیدهند این به علت همان بارل هارمونیک و آزاد بودن لوله در مقابل حرکات موجی شکل است که کمک می کند فشار و ارتعاش لوله بصورت آزاد تخلیه شده و مسدود کننده ای که هر بار موقعیت جدیدی را در لوله ایجاد کند وجود نداشته باشد.

هر گاه شروع به تیراندازی دقتی و کشف علل پراکندگی شات ها نمایید به یکی از مهمترین نکات به نام بارل هارمونیک خواهید رسید که نیاز به رفتار شناسی سلاح و تقویت تحمل فشار داخلی لوله خواهد داشت .

ابتدا نظریه سنتی را در این خصوص بررسی میکنیم :

 نظریه Barrel whip

طبق این نظریه پرتاب ناگهانی گلوله و ساچمه در لوله که پیش از شلیک تعادل استاتیکی دارد منجر به بر هم زدن مقاومت ایستایی لوله شده و مرکز ثقل (گرانیگاه) لوله را از حالت سکون خارج می کند . 

 

نظریه Whip نشان می دهد که ضخامت بیشتر و طول کمتر لوله باعث می شود که اثر موجی (موج سینوسی Sine Wave) بسیار کمتری روی لوله ایجاد شود .

بارل هارمونیک موج سینوسی

 

 

نظریه موج حرکتی کریس لانگ 

Chris Long’s Traveling Wave Theory

 

اکثر تیراندازها در مورد نوع دیگری از بارل هارمونیک صحبت می کنند که گاهی اوقات به عنوان “ringing” نامیده می شود. 

کریس لانگ، مهندس و تیرانداز مشتاق، برای اولین بار به درستی علت و تاثیر این پدیده را تحلیل می کند.

هنگامی که هر شات اتفاق می افتد، محفظه لوله متورم می شود و یک موج “حلقه ای” یا “pressure pulse” ایجاد می کند که سپس بین ابتدا و انتهای لوله به جلو و عقب پرتاب می شود.

این موج که در حال حرکت به جلو و عقب لوله است کمی قطر سوراخ سر لوله را باز می کند، بنابراین ممکن است زمانی که ساچمه از لوله خارج می شود  با موج در نوک لوله رفتار هماهنگی نداشته باشد و درآخرین لحظات لوله وظیفه هدایت پرتابه را به نحو صحیح انجام ندهد .

پروتکل های آزمایش SAAMI به همین دلایل ایجاد شد، تا بالاترین فشار اولیه که انتظار می رود به لوله وارد شود را مورد بررسی و تست قرار دهد. ابعاد لوله و شرایط سختی آن به سرعت مورد توجه و تقویت توسط تولیدکنندگان مطرح قرار گرفت، نتایج اولیه فشار SAAMI همیشه بالاتر از زمانی است که یک مهمات در یک لوله استاندارد ایجاد می کند.

تئوری هایی مانند PressureTrace و Catch Up نیز وجود دارند که بیشتر به سلاح های گلوله زن و میزان باروت و اثرات ثانویه شلیک که پشت گلوله ایجاد می شوند مربوط هستند.

 

کاهش بارل هارمونیک

 

استفاده از استابلایزر لوله

استابلایزر لوله

 

تاثیر استفاده صحیح از استابلایزر لوله

تاثیر استفاده صحیح از استابلایزر لوله

 

انتخاب سرعت مناسب

انتخاب سرعت مناسب برای کاهش هارمونیک لوله

 

 

انواع بارل هارمونیک :

از لحاظ فیزیکی غیرممکن است که تفنگ های مختلف دقیقا یک الگوی هارمونیکی را نسبت به زمان خروج پرتابه داشته باشند.

آلیاژ لوله – سختی لوله – طول لوله – نحوه اتصال لوله همگی باعث ایجاد این تفاوت ها هستند.

حتی یک تغییر ساده در یک لوله نسبت به لوله دیگربا یک طول مشخص، رزونانس را تغییر می دهد و به عبارت ساده تر تمایل سیستم به نوسان تغییر می کند .

Mode 1 82Hz

Mode 2 406Hz
Mode 3 1050Hz
Mode 4 1756Hz
Mode 5 1984Hz
Mode 6 2485Hz
Mode 7 3180Hz
Mode 8 4171Hz

 

جمع آوری : میثم کماسایی 

 

منابع : 

https://www.shootingsoftware.com/barrel.htm

http://www.the-long-family.com/OBT_paper.htm

http://www.artfulbullet.com/index.php?threads/article-8-barrel-harmonics.185/

https://www.guntweaks.com/barrel-harmonics.html

 

 

اشتراک گذاری