تفنگ برنو
تاریخچه تفنگ برنو (vz. 24)

تاریخچه تفنگ برنو (vz. 24)

 

تفنگ برنو

تفنگ برنو چیست؟

تفنگ برنو که به VZ. 24  معروف است، مدت کمی پس از جنگ جهانی اول توسط کشور چکسلواکی سابق یا جمهوری چک امروزی ساخته شد. VZ به معنای کلمه “مدل” در زبان چکی بوده و عدد ۲۴ به منظور سال ساخت و طراحی آن یعنی سال ۱۹۲۴ است. تفنگ برنو که تا سال ۱۹۴۲ در جمهوری چک تولید می‌شد، دارای ۴.۲ کیلوگرم معادل ۹.۳ پوند وزن و ۱۱۰۰ میلی‌متر معادل ۴۳ اینچ طول است. ۵۹۰ میلی‌متر یا به عبارتی ۲۳ اینچ از طول این تفنگ را لوله برنو تشکیل داده است. درجه بندی مگسک تفنگ برنو از ۵۰ متر تا ۲۰۰۰ متر متغیر است. فشنگ‌های مورد استفاده برای تفنگ برنو دارای ابعاد ۹۲.۷*۵۷ میلی‌متر می‌باشند.

یکی دیگر از ویژگی‌های تفنگ برنو، داشتن سرنیزه ۳۰۰ میلی‌متری است. بدنه این تفنگ که شامل قنداق و روکش می‌شود، از چوب گردو تهیه شده که باعث افزایش دوام تفنگ برنو شده است. یکی از تفنگ‌های معروفی که بسیار شبیه به تفنگ برنو است، تفنگ آلمانی موزر ۹۸ است. برد اسلحه برنو یا VZ.24، حدود ۳۰۰۰ متر بوده و ۸۳۰ متر در ثانیه، میزان سرعت خارج شدن فشنگ از دهانه تفنگ است. کشورهای زیادی از تفنگ VZ. 24 استفاده کرده‌اند که لیست زیر نمونه‌ای از این کشورها می‌باشد.

  • جمهوری چک – برزیل – چین – کلمبیا – ایران – اسرائیل – اندونزی – مالزی – کره – ترکیه – مکزیک

تاریخچه تفنگ برنو

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، تفنگ برنو از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۴۲ توسط کشور چک  طراحی و ساخته شده است. در همین حین بیش از ۱۰۰ هزار تفنگ برنو به سایر کشورها توسط جمهوری چک سابق صادر شده است. به طور مثال، در زمانی که اسپانیا دچار جنگ داخلی شده بود، حدود ۴۰ هزار تفنگ برای نیرو‌های جمهوری خواه این کشور فرستاده شده است. یکی دیگر از مشتریان این اسلحه کشور چین بوده که حدود ۲۰۰ هزار اسلحه برای استفاده در جنگ جهانی دوم توسط این کشور خریداری شده است. از تفنگ برنو در جنگ‌ها مختلفی از قبیل جنگ چاکو، جنگ اکوادور-پرو، جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم، جنگ داخلی چین و … استفاده شده است.

جنگ چاکو

یکی از جنگ‌های تمام عیاری که در تاریخچه تفنگ برنو ثبت شده، جنگ چاکو است. جنگ چاکو، جنگی بود که در سال ۱۹۳۲  بین کشورهای بولیوی و پاراگوئه رخ داد و تا سال ۱۹۳۵ نیز ادامه داشت. علت اصلی وجود این جنگ اختلافی بود که بر اثر پیدا شدن نفت در منطقه‌ای در شمال گرن چاکو واقع در آمریکای شمالی، ایجاد شد. یکی از اصلی‌ترین سلاح‌هایی که در جنگ چاکو مورد استفاده قرار گرفت، تفنگ برنو بوده که کشور بولیوی در مقابل پاراگوئه از آن استفاده کرد. بولیوی حدود ۱۰۱ هزار تفنگ VZ. 24 را از چک خریداری کرد. در حین جنگ، کشور پاراگوئه بسیاری از این تفنگ‌ها را به غنیمت گرفت و علیه کشور بولیوی آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم از سری جنگ‌هایی بود که کشورهای زیادی را از جمله ایران درگیر کرد. در این جنگ حدود ۱۰۰ میلیون نفر جان باختند که تقریبا نیمی از آن‌ها شهروندان عادی بودند. به همین علت این نبرد به نام مرگبارترین نبرد تاریخ بشریت نامیده شد. زمان رخ داد این جنگ بین سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۵ میلادی بوده است. بعضی از افراد معتقدند که در اصل این جنگ در سال ۱۹۳۹ با حمله نازی‌ها به جمهوری لهستان رخ داده است و پس از آن کشورهای فرانسه و بریتانیا نیز به آلمان اعلام جنگ کردند. در همین حین آلمان‌ها، چکسلواکی را اشغال کرده و تعداد زیادی از تفنگ‌های برنو را تصاحب کردند. پس از اشغال این کشور توسط آلمان‌ها تمامی کارخانه‌ها نیز به دست آن‌ها افتاد. بیشترین استفاده از تفنگ برنو در جنگ جهانی دوم، توسط دو کشور رومانی و آلمان بوده است.

یکی از ویژگی‌های تفنگ برنو قدرت بالای آن است. سربازانی که در جنگ از این تفنگ استفاده می‌کردند، قابلیت آن را داشتند تا از فاصله ۱۵۰۰ متری دشمنی را هدف بگیرند و با یک شلیک او را نابود کنند. در همین جنگ، سربازان برای آنکه بتوانند راحت‌تر دشمنان را نابود کنند، دوربینی را بر روی آن نصب کردند و این تفنگ را به یکی از بهترین تفنگ‌های تک تیرانداز تبدیل کردند. رخ دادن این حوادث در تاریخچه تفنگ برنو سبب آن شد تا شرکت آلمانی تبار موزر، همچنان این تفنگ پر قدرت را تولید کند.

تاریخچه تفنگ برنو در ایران

ایران نیز یکی از کشورهایی بود که در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، تفنگ برنو را خریداری کرد. تعداد اسلحه‌های VZ.24 خریداری شده توسط کشور ایران در سال ۱۹۲۹، چیزی حدود ۳۰ هزار تفنگ بوده است. پس از آن، در سال ۱۹۴۰ ایران با کمک کشور چکسلواکی، آغاز به احداث کارخانه تولید اسلحه برنو با لوله‌های کوتاه‌تر کرد. در سال ۱۹۴۱ که زمان سرنگونی رضا شاه بود و درست پس از حمله روس‌ها و انگلیس‌ها به ایران، بسیاری از اسلحه‌های برنو موجود در ایران، به دست افراد شورشی افتاد. بعد از سرنگونی رضا شاه، ارتش ایران از اسلحه آمریکایی M1 به جای تفنگ برنو استفاده می‌کردند. امروزه بیشترین استفاده از تفنگ برنو در ایران توسط عشایر برای شکار و یا توسط تیراندازان حرفه‌ای برای انجام مسابقات تیراندازی است.

علت نام گذاری تفنگ برنو

علت معروفیت اسلحه VZ. 24 به برنو، به زمانی بر می‌گردد که کشور آلمان، چکسلواکی را اشغال کرد و شرکت اسلحه سازی موزر آغاز به ساخت کارخانه‌های اسلحه سازی در شهر برنو کرد. در آن زمان ایران مشغول به خرید اسلحه‌های ساخته شده در کارخانه‌های شهر برنو بود و بعد از آن، این اسلحه در ایران به نام تفنگ برنو شناخته شد.

گالری تفنگ برنو 

اشتراک گذاری