تیراندازی سیلوئت تفنگ بادی
قوانین مسابقات سیلوئت IRBR

قوانین مسابقات سیلوئت تفنگ بادی

Speed Silhouette

تیراندازی سیلوئت

تیراندازی سیلوئت یا Speed Silhouette که با نام Metallic silhouette نیز شناخته می شود نوعی از تیراندازی است که طی آن اهدافی شبیه به حیوانات ( با نام های Chicken مرغ – Pig خوک – Turkey بوقلمون – Ram قوچ ) در فواصل مختلف قرار میگیرند و تیراندازان برای ناک داون کردن آنها در کوتاه ترین زمان به سمت آنها تیراندازی می کنند .
بسیاری از کشورها در حال حاضر توسط انجمن های بنچ رست یا فیلد تارگت و یا دیگر گروه های فعال خود این مسابقات را با تغییراتی نسبت به هم برگزار می کنند و حتی تماشای آن نیز مورد استقبال علاقمندان زیادی قرار می گیرد .

این مسابقات معمولا در کلاس های مختلف air pistol – black – powder firearms, modern handguns  modern rifles – rifle airguns برگزار می شود .

انجمن بنچ رست IRBR با الهام از قوانین دیگر انجمن های فعال در این رشته قوانین اجرایی مسابقات خود را به این شرح تدوین نموده است :

قوانین ایمنی :

• تیرانداز نمی تواند سلاح خود را بدون کاور و یا هاردکیس در محل مسابقه حمل کند. این محیط شامل محل پارک وسایل نقلیه ، سالن های محل مسابقه و کلیه محیط های عمومی می باشد. هرگونه مسلح سازی ، نشانه روی و استفاده از سلاح در محیط های عمومی مجاز نمی باشد. عدم رعایت این موارد منجر به دریافت اخطار و یا حذف تیرانداز از مسابقه خواهد شد.

• برای برگزاری ایمن و منظم مسابقه توجه به علایم درج شده و راهنمایی داوران ضروری است.

قوانین ایمنی میدان مسابقه

• تا زمان فراحوانی تیرانداز توسط داوران خط ، هیچ تیراندازی حق ورود به میدان مسابقه (مکان مشخص شده برای تیراندازی به اهداف) را ندارد.

• در زمان ورود به میدان ، سلاح درون کاور و یا هاردکیس بر روی زمین و پشت میز قرار می گیرد. بعد از اتمام زمان قرارگیری تجهیزات جانبی  و تأیید ایمنی میدان و با اعلام داور خط مبنی بر قرارگیری سلاح ها ، تیراندازمجاز به قرار دادن سلاح بر روی میز خواهد بود. ساچمه گذاری سلاح ها تا زمان اعلام داور خط شروع مسابقه مجاز نمی باشد. ساچمه گذاری سلاح و خشاب قبل از ورود به میدان مسابقه مجاز نبوده و خشاب/خشاب ها باید به صورتی بر روی میز قرار گیرد که برای داوران خط آتش از نظرخالی بودن و موارد دیگر قابل رؤیت باشد. مسلح سازی سلاح تا زمان اعلام شروع مسابقه توسط داور خط مجاز نبوده و در صورت رعایت نکردن این موضوع ، تیرانداز بدون اخطار رد صلاحیت شده و از مسابقه حذف خواهد شد.

• استفاده از گوشی های مخصوص تیراندازی (صرفا کاهنده صدا) در زمان مسابقه توسط تیرانداز مجاز می باشد لیکن تیرانداز در مورد اجرای دستورات افسر میدان و توجه به صدای سوت داور می بایست اطمینان حاصل نموده و در این مورد مسئولیت به عهده وی است .

شلیک قبل از شروع و یا بعد از پایان یافتن زمان مسابقه (صدای سوت شروع و پایان یا اعلام فرمان های اضطراری داور مسابقه) مجاز نمی باشد. عدم رعایت این موضوع منجر به حذف تیرانداز از مسابقه با نظر کمیته داوری می شود.

• در زمان های اضطراری و یا بررسی اهداف از طرف داوران خط / افسر میدان در خطوط آتش ، با اعلام داور همه تیراندازان ملزم به ایمن سازی سلاح های خود خواهند بود. این کار با ایمن سازی سلاح (باز کردن گلن و خارج سازی خشاب) و قرار دادن پرچم ایمنی در لوله تفنگ توسط تیراندازان انجام می شود.

شکل و ابعاد اهداف سیلوئت و مسافت نصب آنها

Chicken مرغ 

تیراندازی سیلوئت
مسافت برای تفنگ  25 یارد = 22.86 متر

مسافت برای تپانچه 10 متر

1.25 inch طول     1.5 inch ارتفاع


Pig خوک  

تیراندازی سیلوئت
مسافت برای تفنگ :  35 یارد = 32 متر

مسافت برای تپانچه : 15 متر

2.5 inch طول     2 inch ارتفاع


Turkey بوقلمون     

تیراندازی سیلوئت
مسافت برای تفنگ :  45 یارد = 41.14 متر

مسافت برای تپانچه : 20 متر

1.5 inch طول     2.5 inch ارتفاع


Ram قوچ 

تیراندازی سیلوئت
مسافت برای تفنگ :   55 یارد = 50.30 متر

مسافت برای تپانچه :  10 متر

ابعاد :   3.5 inch طول    2.75 inch ارتفاع