چرا تفنگ من نقطۀ هدف خود را تغییر می دهد؟ بخش1

چرا تفنگ من نقطۀ هدف خود را تغییر می دهد؟ بخش1

Why does my rifle shift its aim point

نوشتۀ : B.B. Pelletier    منبع : Pyramyd Air

چرا تفنگ من نقطۀ هدف خود را تغییر می دهد؟

تغییر نقطه برخورد در تفنگ بادی

مقاله حاضر یکی از جالب‌ترین و گیج‌کننده‌ترین معماهای تفنگ‌های بادی را بررسی می‌کند – تغییر نقطۀ برخورد (POI). من بارها چنین شکایتی را در مورد این مسأله شنیده‌ام: «من دوربین تفنگ خود را تنظیم می‌کنم، سپس یک یا دو روز بعد به سراغ آن می‌روم و می‌بینم که نقطۀ برخورد تغییر کرده است. اگر دوباره دوربین را تنظیم کنم، وقتی دوباره سراغ تفنگ می‌روم POI یک بار دیگر تغییر کرده است. تفنگ بسیار دقیق است، اما چرا نمی‌توانم گروپ‌ها را در یک مکان نگه دارم؟»

دومین نوع از همین مسأله بدین صورت است: «من یک گروپ از چندین شات شلیک می‌کنم و ناگهان تفنگ دو یا سه شات با فاصله از گروپ اول شلیک می‌کند. گاهی اوقات اگر شات‌ها را ادامه دهم به گروپ اول بازمی‌گردد، اما در سایر موارد POI جدید جایی است که تمام ساچمه ها فرود خواهند آمد.»

من در واقع گزارشی در مورد مشکلات تغییر دامنه تهیه کرده‌ام که شاید تمایل داشته باشید بخوانید، اما این مقاله در نسخه دوم به جزئیات عمیق‌تری خواهد پرداخت.

نظر یک خواننده هنگامی که من در نمایشگاه SHOT حضور داشتم آغازکنندۀ این مقاله بود.

هگشن گفت: «من یک تفنگ AirForce Condor داشتم و تغییر POI هایی را تجربه می‌کردم که نمی‌توانستم حل کنم. همه چیز را امتحان کردم و تفنگم را برای بازرسی به AF فرستادم.»

سپس من و هگشن در مورد این مشکل یک گفتگوی طولانی کردیم که می‌توانید آن را در بخش نظرات قسمت سوم گزارش Benjamin Discovery بخوانید. من معمولاً با شخص 20 سؤالی بازی می‌کنم تا چیزی که می‌گویم باعث تحریک نورون‌های صحیح شود و او کاری را انجام دهد که اوضاع را بهبود ببخشد. اما این بار مسأله متفاوت بود.

من به طور اتفاقی در کارخانۀ AirForce مشغول بررسی آخرین نمونۀ آزمایشی پایۀ دوربین Diana بودم (که به خوبی هم کار می‌کند) و پرسیدم آیا اسلحه‌ای برای تعمیر دارند. دو مورد داشتند که یکی از آنها متعلق به شخصی بود با مشکلی مانند هگشن، بنابراین می‌دانستم که آن تفنگ را پیدا کرده‌ام. این بار می‌دانستم که باید تفنگ مشکل‌دار را خودم آزمایش کنم و ابتدا ببینم که POI تغییر می‌کند یا خیر. علاوه بر این، باید کل مراحل را مستند می‌کردم تا شما بتوانید ببینید هنگام تحلیل چنین مشکلی با چه مسائلی مواجه می‌شوم. امروزه تغییر POI یکی از رایج‌ترین مشکلات صاحبان تفنگ‌های بادی است، بنابراین آنچه در اینجا انجام می‌دهیم احتمالاً برای بسیاری از شما مفید است.

قدم اول – لولۀ تفنگ را تمیز کنید!

زمانی که در AirForce کار می‌کردم همۀ تعمیرات را من انجام می‌دادم و هر وقت تفنگ‌هایی با مشکل ضعف دقت وارد می‌شدند، ابتدا همیشه لولۀ تفنگ را تمیز می‌کردم. از بین تمام تفنگ‌هایی که تا به حال از لحاظ دقت آزمایش کرده‌ام، تنها یک لولۀ بد پیدا کردم. دهانۀ لوله ضعیف بود و من به هیچ طریقی نمی‌توانستم شلیک کنم. اما ده‌ها تفنگ دیگر بی‌نقص شلیک می‌کنند. من قبل از تمیز کردن لوله برای آزمایش یک تفنگ وقت صرف نمی کنم زیرا هیچ‌کس اهمیت نمی‌دهد قبل از تعمیر چطور کار می‌کرد و زمان بسیار با ارزش است. بنابراین تمیز کردن لوله همیشه اولین قدم است، مگر اینکه لوله به دلیل ساختار تفنگ قابل تمیز کردن نباشد.

پیش از این نحوۀ تمیز کردن لوله را توضیح داده‌ام و فهرست مواد و مراحل انجام کار را در چندین پست ارائه کرده‌ام، اما این بار عکس گرفتم تا به شما نشان دهم که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنم. بیایید شروع کنیم!

چرا تفنگ من نقطه هدف خود را تغییر می دهد

تفنگ، نامه مشکل را شرح می‌دهد، میلۀ پاک کنندۀ Dewey با برس برنجی جدید و یک مادۀ تمیز کنندۀ JB Embedding Bore

تمیز کردن تفنگ

من این مقدار خمیر JB روی برس برنجی قرار می‌دهم

وقتی سعی می‌کنم برای اولین بار میلۀ تمیز کننده و برس را با فشار وارد لولۀ تفنگ کنم با مقاومت زیادی روبرو می‌شوند. بخشی از این مسأله – شاید بیشتر آن – به دلیل اصطکاک برس جدید است و بخشی نیز ناشی از آشغال‌های داخل لوله است. من تا پایان کار – پس از آن که برس طول لوله را 20 بار در هر دو جهت طی کرد – نمی‌دانم لوله چقدر کثیف است. گرد و خاک و تکه‌های سرب معمولاً از لوله خارج می‌شوند.

وقتی برس برای اولین بار وارد لوله می‌شود، مقدار زیادی از خمیر JB به قسمت انتهای لوله سائیده می‌شود. وقتی میله را به عقب می‌کشم این خمیر را دوباره به روی برس انتقال می‌دهم.

برس با هر ضربه از طول لوله عبور می‌کند. هر زمان ممکن باشد، سعی می‌کنم میله تمیز کنندۀ Dewey را از دستۀ بلبرینگ نگه دارم تا میله بچرخد و برس داخل خان لوله حرکت کند. با این حال، برای 14 ضربۀ اول، مقاومت زیادی برای انجام این کار در این لولۀ خاص وجود دارد. یا لوله بیش از اندازه کثیف بود یا این برس خیلی بزرگ بود.

برس پس از تمیز کردن چنین ظاهری دارد. لولۀ تفنگ چندان کثیف نبود. این مقدار آشغال برای یک لولۀ متوسط طبیعی است.

پس از تمیز کردن، میله پاک می‌شود و برس با یک سیخ تمیز کننده جایگزین می‌شود. سپس تکه‌های تمیز پارچه خشک فقط در یک جهت (از انتها تا نوک لوله) در داخل لوله حرکت داده می‌شوند. به این کار ادامه دهید تا تکه‌های تمیز و خشک پارچه از نوک لوله بیرون بیایند. در این مورد، من برای بیرون آوردن پسماندۀ نهایی از لوله مشکل داشتم، بنابراین یک تکه را با پاک کنندۀ لولۀ Otis خیس کردم و آن را به داخال فشار دادم تا پسمانده نرم شود. کار پس از آن آسان‌تر شد.

تمیز کردن تفنگ

اینها تکه‌های تمیز کننده‌ای هستند که من برای پاک کردن پسمانده‌های خمیر JB از درون لوله عبور دادم. از گوشۀ بالا سمت چپ شروع می‌شوند و در سمت راست پایان می‌یابند. در ردیف پایین، روی اولین تکه (سمت چپ) دو قطره مادۀ حلال Otis Ultra Bore ریخته شده تا پسمانده را نرم کند. Otis  برای تفنگ‌های بادی مناسب است و به پیچ و مهره‌ها آسیب نمی‌رساند. توجه داشته باشید که هنوز بر روی تکه‌های نهایی چند علامت وجود دارد. اینها هرگز از بین نمی‌روند. این لوله تمیز است.

Otis Ultra Bore

تمیزکننده لوله تفنگ

حال که لوله تمیز شده است، دوربین را نصب می‌کنم و دفعۀ آینده آزمایش را آغاز می‌کنم.

اشتراک گذاری