سایلنسر تفنگ بادی

سایلنسر تفنگ بادی

Airgun silencers

نوشته‌ی تام گیلرد (Tom Gaylord)

در این مقاله، در مورد تعدادی از مهم‌ترین نکات مربوط به سایلنسرها صحبت خواهم کرد. هدف از این گزارش ارائه‌ی اطلاعات مورد نیاز شما برای تصمیم‌گیری آگاهانه است.

بحث در مورد سایلنسرهای تفنگ‌ بادی موضوعی داغ در تالار‌های گفتگوی مربوط به تفنگ‌های بادی است. هیچ توافقی درباره‌ی قانونی بودن استفاده از سایلنسر برای تفنگ‌های بادی در ایالات متحده وجود نداشته و این مسئله بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می‌رسد.

آنچه در ادامه می‌آید تعریف سایلنسر در مجموعه‌ی قوانین مدون ایالات متحده، باب 18، بخش 1، فصل 44، زیربخش 922 است:

(24) منظور از اصطلاحات «سایلنسر سلاح گرم» و «صداخفه‌کن سلاح گرم» هر وسیله‌ای است که برای ساکت کردن، خفه کردن یا کم کردن صدای سلاح گرم قابل حمل به کار می‌رود و این تعریف شامل هر ترکیبی از قطعات طراحی یا بازطراحی‌شده، با هدف استفاده در مونتاژ یا ساخت سایلنسر یا صدا خفه‌کن سلاح گرم و هر قطعه‌ای می‌شود که فقط برای استفاده در مونتاژ یا ساخت چنین وسیله‌ای در نظر گرفته شده است.

عبارت دیگری در مجموعه‌ی قوانین مدون سایلنسر را به عنوان سلاح گرمی تعریف می‌کند که باید دارای شماره‌ی سریال و کنترل‌شده باشد. استفاده از سایلنسر در عملی مجرمانه می‌تواند مجازات آن جرم را افزایش دهد و در اختیار داشتن سایلنسر ثبت‌نشده یا فاقد شماره‌ی سریال (به عبارت دیگر محصولی خانگی) هر دو به خودی خود جرم هستند.

قانون

به عنوان شهروندی آمریکایی می‌توانید از دولت فدرال درخواست کنید که برای شما مجوز سایلنسر صادر شود. اما بر خلاف حق مالکیت سلاح‌های گرم، داشتن سایلنسر حقی قانونی نبوده و قانون اساسی تضمین‌کننده‌اش نیست. ایالات مختلف و شهرداری‌های محلی امکان رد درخواست شما را دارند و در این صورت شما چاره‌ای جز پذیرش این حکم نخواهید داشت. بر اساس تحقیقات من در زمان نگارش این مقاله، 36 ایالت زیر مجوز مالکیت خصوصی سایلنسرها را صادر می‌کنند: آلاباما، آرکانزاس، آلاسکا، آریزونا، کلورادو، کانکتیکت، فلوریدا، جورجیا، آیداهو، ایندیانا، کنتاکی، لوئیزیانا، مین، مریلند، می‌سی‌سی‌پی، مونتانا، نبراسکا، نوادا، نیوهمپشایر، نیومکزیکو، کارولینای شمالی، داکوتای شمالی، اوهایو، اوکلاهوما، اورگن، پنسیلوانیا، کارولینای جنوبی، داکوتای جنوبی، تنسی، تگزاس، یوتا، ویرجینیا، واشنگتن، ویرجینیای غربی، ویسکانسین و وایومینگ. با این حال، اجازه‌ی ایالتی برای مالکین سایلنسر به تنهایی به هیچ‌وجه تضمین‌کننده‌ی موافقت مقامات محلی نیست.

شما باید برای درخواست خرید و مالکیت یک سایلنسر فرم شماره ۴ اِی‌تی‌اف را پر کنید. این درخواست به همراه دو مجموعه از اثر انگشتان به گواهی ایستگاه پلیس محلی شما، دو عکس گذرنامه و چکی به مبلغ 200 دلار به شعبه‌ی قانون ملی سلاح‌های گرم در اداره‌ی بی‌اِی‌تی‌اف ارسال می‌شود. از رئیس پلیس محلی شما یا مقام مسئول جایگزین او به عنوان مجری قانون خواسته می‌شود که به دو سؤال در فرم 4 پاسخ دهد. او در صورت مخالفت به این سؤالات پاسخ نمی‌دهد و شما هم اجازه‌ی برخورداری از سایلنسر را نخواهید داشت، به همین سادگی! من {در تحقیقاتم} موفق به یافتن فرایند تجدیدنظری در این مورد نشدم و از وجود آن مطلع نیستم.

اگر به اندازه‌ی من خوش‌شانس باشید و تأییدیه‌ی خرید سایلنسر را به دست بیاورید، پس از آن اجازه‌ای مادام‌العمر برای استفاده‌ی قانونی از سایلنسر خود خواهید داشت.

نمونه‌ی سایلنسر پیچ‌شونده، محصول شرکت ادونسد آرمامنت (Advanced Armament) یکی از مؤثرترین سایلنسرهای جداشونده‌ی تفنگ خفیف کالیبر  ۰.۲۲ بوده که در بازار امریکا موجود است. این سایلنسر صدای تفنگ کالیبر ۰.۲۲ را تا 41 دسی‌بل کاهش می‌دهد.

سایلنسر تفنگ بادی

با استفاده از رابط مناسب می‌توان این سایلنسر را تقریباً به تمامی تفنگ‌های کالیبر ۰.۲۲ متصل کرد. این تپانچه‌ی مدل Ruger Mark II در زمان نصب سایلنسر نسبت به مدل Crosman Mark II صدای کمتری دارد.

سایلنسر تفنگ بادی

 

خوب که چي؟ اینجا در مورد تفنگ های بادی صحبت می‌کنیم!

بله همین کار را می‌کنیم و اکثر تیراندازان تفنگ‌های بادی می‌دانند که اداره‌ی الکل، دخانیات، سلاح‌های گرم و مواد منفجره (BATFE) تنها برای رسیدگی قضایی به مسائل مربوط به سلاح‌های گرم مجوز دارد. در حقیقت، مجموعه‌ی قوانین مدون ایالات متحده به طور خاص به هیچ یک از شهرداری‌های فدرال، ایالتی یا محلی اجازه نمی‌دهد که تفنگ بادی را به عنوان سلاحی گرم در نظر بگیرند. نه تنها قوانین فدرال مربوط به سلاح‌های گرم شامل تفنگ‌های بادی نمی‌شود بلکه نمی‌توان به طور قانونی هم از آن‌ها استفاده کرد! اما این موضوع مشکلات ما را حل نمی‌کند.

با این حال…

اگر سایلنسری برای تفنگ بادی دارید و اگر امکان جابه‌جایی و نصب آن بر روی سلاحی گرم وجود داشته باشد و اگر بدین ترتیب این سایلنسر صدای آن سلاح گرم را از بین ببرد، در چنین موقعیتی سایلنسر با تعریف قانونی مطابقت پیدا کرده و تابع این قانون خواهد بود. با این حال، در ایالات متحده همه‌ی افراد بی‌گناه دانسته می‌شوند مگر اینکه جرمشان اثبات شود، بنابراین برای تبعیت از قانون سایلنسرهای سلاح گرم، اثبات قصد {استفاده} هم ضروری است، مثلاً اثبات این مسئله که شما قصد داشتید از سایلنسر تحت تملک خود بر روی سلاحی گرم استفاده کنید. در چنین موردی مشکل ایجاد می‌شود.

 

سایلنسر یا صدا خفه کن تفنگ چگونه کار می کند

سایلنسر تفنگ بادی

در این مرحله، مستقیماً سراغ اصل مطلب خواهم رفت. وقتی برای تملک غیر قانونی سایلنسری محاکمه شوید، دولت فدرال با شدت شکایت خود را علیه شما پیگیری خواهد کرد. در شکایت دادگاهی از منابع زیادی استفاده می‌شود و مسئولان دولتی علاقه‌ای به باخت در چنین پرونده‌ای ندارند. پس از مطرح کردن ادعاهای دو طرف، تصمیم‌ {نهایی} معمولاً به نظر قاضی بستگی دارد. احتمالاً می‌دانید که برخی از قضات وظیفه‌ی خود را تفسیر قانون می‌دانند، و قضات کنش‌گر دیگری نیز هستند که وظیفه‌ی خود را اصلاح وضعیت اجتماعی فعلی می‌دانند – مثلاً «رو به راه کردن اوضاع». اگر به طور اتفاقی به یکی از قاضی‌های دسته‌ی دوم برخورد کنید، نتیجه‌ی کار می‌تواند ویران‌گر باشد. حتی اگر شانس بیاورید و برنده شوید، صرف زمان و پول و عذاب آماده شدن برای محاکمه برای اکثر افراد خوشایند نیست.

سایلنسرها در اصل برای آسایش شخصی و رعایت ادب استفاده می‌شدند. اروپایی ها امروزه هم آن‌ها را به همان چشم می‌بینند، اما اکثر اروپایی‌ها سلاح گرم ندارند.

 

تصویر از وب سایت FirearmSilencers.com

سایلنسر تفنگ بادی

وقتی نوبت به صحبت در مورد سایلنسرهای تفنگ بادی می‌رسد، ضرب‌المثلی دارم که بر مبنای آن زندگی می‌کنم: «نمی‌خواهم زمانی که در جایگاه متهم نشسته‌ام، قانون را یاد بگیرم». حالا چنین پیش‌ آمده که سایلنسری قانونی داشته باشم و تا زمانی که از قانون پیروی کنم می‌توانم هر کاری که بخواهم با آن انجام دهم. بنابراین، اگر بخواهم، می‌توانم سایلنسرم را روی تفنگ بادی پرصدایی قرار دهم تا ساکت شود.

قانون در مورد moderator چه نظری دارد؟

شكسپير به بهترين شکل آن را بیان کرده: «گل رز با هر نام ديگري که به آن بدهند باز همان رایحه‌ی شيرين را خواهد داشت». با دادن نام مهارگر به سایلنسر قانون تغییری نمی‌کند. بهتر است دوباره تعریف آن را بخوانید.

به نظر من تفاوت بین Moderator و compensator برای بعضی از افراد گیج‌کننده است. مهارگر (Moderator ) اصطلاح اروپایی سایلنسر است. جبران‌کننده (compensator) وسیله‌ای است که در انتهای لوله نیز قرار می‌گیرد تا یک یا دو کار را انجام دهد. اول، گازها را از انتهای گلوله یا ساچمه دور می‌کند و هرگونه اختلال در پرش بالستیک آن را کاهش می‌دهد. دوم، گازها را به سمت بالا هدایت می‌کند تا گرایش دهانه‌ی لوله به در رفتن در هنگام شلیک گلوله‌ها را خنثی کند و لگد تفنگ را کاهش دهد. وجود جبران‌کننده باعث افزایش دقت می‌شود در حالی که وسیله‌ی مهارکننده/سایلنسر/ صداگیر/ میراننده‌ی صدا (یا هر نام دیگری که فکرش را بکنید) برای ساکت کردن صدای سلاح طراحی شده است.

 

compensator

سایلنسر تفنگ بادی

در مورد سایلنسری که اتصالی دائمی به تفنگ بادی دارد چطور؟ تا زمانی که با برش کاربید، اره‌ی آهن‌بری یا مشعل اکسی استیلن قابل حذف نباشد، اشکالی ندارد. واقعاً؟ حقیقت این است که من یا هیچ کس دیگری جواب را نمی‌داند. فقط به پوچی این تصور که چیزی بتواند دائمی باشد اشاره می‌کنم.

در مورد لوله‌ی روکش شده (shrouded barrel) چطور ؟

ایرفورس ایرگانز (AirForce Airguns) با ارائه‌ی مدل محبوب خود با نام Talon SS اولین شرکتی بود که تفنگ‌هایی با حفاظ لوله‌ را به بازار عرضه کرد. لوله‌ی کوتاه از جنس فولاد ضد زنگ درون قاب بلندتر اسلحه قرار گرفته و با عبور گلوله از درون آن، درپوشی انتهایی صدای بلند شلیک را از بین می‌برد. این وسیله به طور مشخص نوعی سایلنسر نیست . با این حال تعدادی از تازه‌واردها در حال فروش روکش های لوله در بازار لوازم یدکی برای اسلحه‌هایی هستند که در اصل فاقد حفاظ یا روکش بوده‌اند. آیا ممکن است هر یک از این «ابزارها»، با توجه به ماهیت خود، به سلاح گرم متصل شده و صدا را کاهش دهند؟ جواب را نمی‌دانم و همانطور که قبلاً هم گفتم، قصد پیدا کردن شیوه‌های دشوار را ندارم.

آیا برای اینکه دستگاهی سایلنسر در نظر گرفته شود نیاز به وجود تعدادی بافل baffle در درون آن نیست؟

فقط عملکرد تفنگ بادی به هوا وابسته است (یعنی تفنگ‌های گازی CO2). ضربه‌گیرها در یکی از اولین نمونه‌های سایلنسرهای سلاح گرم به کار رفته بودند که به نام هیرام ماکسیم(Hiram Maxim) در سال 1909 ثبت‌ شده بود، اما در تعریف قانونی نامی از baffle ها برده نشده است. دلیل داغ بودن بحث baffle ها این است که آن‌ها هنوز هم روشی مؤثر برای خاموش کردن صدای سلاح هستند. اما وجود آنها ضروری نیست.

سایلنسر تفنگ بادی

اولین سایلنسر هیرام ماکسیم در زمان خود بسیار پیشرفته بود. ضربه‌گیرها در آن تعبیه شده و برای نگهداری گازهای انفجاری درون محفظه‌هایی شکل یافته بودند.

این تصویر با مجوز سایت FirearmSilencers.com استفاده شده است.

سایلنسر تفنگ بادی

 

پس به چه چیزی شعله‌پوش muzzlebrake می‌گویند؟

در ایالات متحده، شعله‌پوش نوعی برآمدگی در دهانه‌ی تفنگ بادی است. این ابزار در لوله‌های کمرشکن، نیروی اهرمی بیشتری برای کوکینگ یا مسلح کردن ایجاد می‌کند. در انواع دیگر تفنگ‌های بادی این وسیله کاربردی تزئینی دارد. در مدل .50 BMG، شعله‌پوش نوعی جبران‌کننده است که به کاهش ریکوئل یا عقب نشینی یا لگد تفنگ کمک می‌کند. در انگلستان شعله‌پوش اصطلاحی عامیانه برای moderator بوده که خود نام اروپایی سایلنسر است.

 

muzzlebrake

سایلنسر تفنگ بادی

 

بله، اما آیا دولت امریکا واقعاً برخورد قانونی خواهد کرد؟

می‌توانید با زندگی خود قمار کنید اما مرا از آن کنار بگذارید. بله، دولت برخورد قانونی خواهد کرد. تیراندازانی را می‌شناسم که خودشان دستگیر ‌ و سایلنسرهایشان مصادره شده‌اند. اگر دولت امکان طرح شکایت داشته باشد، شک نکنید که این کار را انجام می‌دهد. فروشندگانی را می‌شناسم که از طرف نمایندگان بی‌اِی‌تی‌اف‌ای «بازرسی» شده‌اند چرا که در حال فروش سایلنسر تفنگ بادی بودند. می‌توانید با رفقای خود در این مورد شوخی کنید، اما وقتی روبه‌روی دو یا سه مأمور دولتی نشانده شده و مجبور به شرکت در مکالمه‌ای طولانی و عمیق در مورد موضوعی شوید که تنها کمی با آن آشنا هستید، دقیقاً متوجه مسئله می‌شوید.

 

درمورد تفنگ‌های بادی که در ساخت آن‌ها سایلنسر داخلی به کار رفته اوضاع به چه شکل است؟

۱. مدل TX200 Mk III لوله‌ی روکش دار ( shrouded barrel) و ضربه‌گیرهایی ( baffle ) در انتهایش دارد. این مجموعه به وضوح نوعی سایلنسر است. با این حال، برای مدل TX200 کارایی زیادی ندارد، زیرا نکته‌ی اول این است که این تفنگ بادی صدای بلندی ندارد و اگر کسی به خود زحمت بریدن حفاظ و ضربه‌گیرهای TX200 و سوار کردن آن بر روی سلاحی گرم را بدهد باید کارش را دیوانگی دانست. چرا باید برای به دست آوردن لوازمی که در شرکت هوم دیپو (Home Depot) با قیمتی کمتر از 5 دلار قابل خریداری است، بیش از 500 دلار هزینه کرد؟ با چه توجیهی خود را برای به دست آوردن این ابزارها به زحمت می‌اندازید در حالی که می‌توان به سادگی آن‌ها را به عنوان قطعه خرید و با چه توجیهی برای بستن آن‌ها به سلاح گرم تلاش بیشتری صرف کنید، در حالی که به دلیل نحوه‌ی ساخت این سلاح‌ها و هدف عملکردی اصلی آن‌ها که در طراحی‌شان لحاظ شده، این اتصال اصلاً کارآمد نخواهد بود. اگر دولت تا این حد از شما متنفر باشد (برای برخورد قانونی با چنین پرونده‌های بی‌ارزشی)، می‌تواند آدمکشی را استخدام كرده و برای انجام آن زمان و تلاش بسیار كمتری صرف کند.

 

بنابراین، مدل TX200 با سایلنسر توکار مشکلی ندارد!

۲ . جورج بیگبور (George Bigbore) نوعی تفنگ بادی با کالیبر ۰.۲۲ را به صورت دست‌ساز تولید می‌کند که 120 فوت‌پوند انرژی تولید می‌کند. جورج شخصیت فردگرای خشنی دارد و وقتی با مخالفت رو‌به‌رو شود صدایش را بلندتر می‌کند. دوست دارد «به دور از امکانات زندگی کند»، هرچند اگر بفهمد سبک زندگیش باعث جلب توجه بیشتری شده و پرونده‌ای قطور در اف‌بی‌آی ایجاد کرده، متعجب خواهد شد. جورج هر ساله ده‌ها تفنگ بادی را ساخته و می‌فروشد. تعدادی از آن‌ها دارای قطعاتی هستند که امکان جداسازی و قرارگیری بر روی سلاح گرم و در نتیجه کم کردن صدای تفنگ را دارند. مأمورین بی‌اِی‌تی‌اف‌ای پرونده‌ی ویژه‌ی خود را در مورد جورج باز کرده‌اند ولی او همچون ماهی کوچکی است که هنگام سرخ کردن ماهی بزرگ‌تر، حتی او را درون تابه نمی‌اندازند. زمان به نفع این مأموران می‌گذرد و احتمالاً روزی می‌رسد که جورج پیر پایش را به حدی از مرزهای تعیین‌شده فراتر بگذارد که دولت تصمیم به ارسال پیامی به 437 نفر دیگری بگیرد که به عنوان سازندگان سایلنسرهای «تزئینی» شناخته ‌شده‌اند. با وجود پرونده‌ی قطور آن‌ها، به علاوه‌ی هر کاری که جورج انجام می‌دهد تا خود را در صدر این لیست قرار دهد، وقت نمایش {پلیس} فرا می‌رسد!

تفنگ بادی پر قدرت و فوق‌‌العاده کم‌صدای کالیبر ۰.۲۵ سفارشی شما که به دست جورج بیگبور ساخته شده ممکن است سایلنسر ثبت‌نشده‌ای بر روی خود داشته باشد. اگر جورج سقوط کند احتمالاً شما را هم با خودش پایین می‌کشد. آن وقت می‌توانید هنگامی که در کنار او کف سلول‌های ردیف بی را تی می‌کشید، ساعت‌ها به صدای بلندش و شکایتش از اینکه دولت برایش نقشه داشته، گوش کنید.

 

چرا هیچ کس به رئیس بی‌اِی‌تی‌اف‌ای نامه نمی‌نویسد تا درخواست کند که درباره‌ی سایلنسرهای تفنگ‌های بادی حکم بدهند؟

این کار بارها انجام شده است. حوزه‌ی اختیارات بی‌اِی‌تی‌اف‌ای برای تصمیم‌گیری در مورد تفنگ‌های بادی درست به اندازه‌ی حوزه‌ی اختیارات دولت استرالیا نسبت به ایالات متحده است. موضوع تفنگ‌های بادی خارج از محدوده‌ی اساسنامه‌ی این اداره‌ قرار داشته و در نتیجه آن‌ها امکان صدور هیچ‌گونه اعلامیه‌ای را در این باره ندارند. از طرف دیگر سایلنسرها برای آن‌ها حکم منبع درآمد را دارند. بنابراین، اگر بتوان دستگاهی را از روی تفنگی بادی جدا کرده و آن را به سلاح گرم قابل حملی متصل نمود و صدای آن سلاح را کاهش داد، در چنین شرایطی این دستگاه از نظر قانونی نوعی سایلنسر شناخته می‌شود. اگر آن سایلنسر فاقد شماره‌ی سریال باشد، سلاح گرم را به اسلحه‌ای فاقد شماره‌ی سریال تبدیل می‌کند که در اختیار داشتنش نوعی جرم است. اگر شما سازنده‌ی آن باشید، احتمالاً به دلیل ساخت سلاح گرم بدون مجوز مقصر شناخته می‌شوید که این موضوع خود جرم کیفری دیگری است. اگر قاضی تشخیص دهد که مالکیت قانونی تفنگ خفیف کالیبر ۰.۲۲ شما دربردارنده‌ی قصدی برای متصل کردن سایلنسر غیرقانونی‌تان به سلاحی گرم است، ممکن است تمام دارایی‌های خود را از دست بدهید و روانه‌ی زندان شوید.

به طور خلاصه باید بگویم که در تمام این متن در حال خلاصه کردن کل موضوع بوده‌ام. مسئله‌ی سایلنسر تفنگ بادی پیچیده، بغرنج و به شدت گنگ است. اگر كسی سعی کرد خلاف این مسئله را به شما ثابت کند، حتی به یک کلمه از حرف‌هایش گوش نکنید.

Tom Gaylord

سایلنسر تفنگ بادی