رطوبت در تفنگ بادی
رطوبت با تفنگ بادی چه می کند ؟

رطوبت با تفنگ بادی چه می کند ؟

تفنگ هی بادی PCP با توجه به استفاده از هوای فشرده برای تولید انرژی می توانند متاثر از رطوبت موجود در سیلندر ها در معرض خوردگی و زنگ زدگی باشند و این برای تفنگ های بادی می تواند به شدت آسیب رسان باشد.

به همین خاطر است که تیراندازان نسبت به مراکز شارژ و تعهد متصدیان کمپرسورها نسبت به تعویض فیلتر ها بسیار حساس هستند.

در این مقاله بیشتر با آسیب های ناشی از رطوبت در تفنگ بادی آشنا می شویم .

هشدار: این خبر حاوی تصاویر ناراحت کننده است! خوردگی در تفنگ‌های بادی PCP- این همان بلایی است که رطوبت بر سر تفنگ بادی شما می‌آورد.

تهیه شده توسط تیم تحریریه‌ی مجله‌ی هارد اِیر

13 اوت 2018 میلادی

رطوبت در تفنگ بادی

تقریباً همه می‌دانند که به دلیل رطوبت موجود در هوایی که تفنگ بادی PCP با آن پر می‌شود، در درون تفنگ بادی خوردگی ایجاد می‌شود. در اینجا دو سؤال مطرح می‌شود: اول اینکه خوردگی درون تفنگ بادی PCP چه شکلی است؟، و دوم اینکه خوردگی تا چقدر برای تفنگ بادی آسیب زا است؟

این عکس‌ها که توسط مجله‌ی هارد اِیر تهیه شده است، نشان دهنده‌ی آسیبی است که خوردگی می‌تواند به قطعات تفنگ وارد کند. تصویر عنوان این مقاله یک پورت گِیج خورده  شده با رطوبت را نشان می‌دهد که مربوط به تفنگ بنجامین مارادور است. ببینید و عبرت بگیرید!

این تصاویر نشان دهنده‌ی خوردگی‌های ایجاد شده در تفنگ های بادی بنجامین و کراسمن هستند. این‌ها چند نمونه از قطعات معیوبی هستند که ما از یکی از مراکز تعمیرات اسلحه‌ی کراسمن تهیه کرده‌ایم. با این حال، این مشکل مختص تفنگ بادی کراسمن و بنجامین نیست و در واقع، در هر مدلی از تفنگ های بادی PCP می‌تواند چنین مسأله‌ای رخ دهد.

می‌توانید خوردگی را در تفنگ های بادی PCP مستعمل ساخت هر شرکتی مشاهده کنید!

در تصویر بالا، خوردگی‌های متعددی را در «آداپتور شارژ» مربوط به تفنگ مارادور مشاهده می‌کنید. همچنین می‌توانید «ذرات اُکسیده‌»ی ایجاد شده بر «sintered filter» را مشاهده کنید.

رطوبت در تفنگ بادی

هر بار که تفنگ بادی خود را، بدون استفاده از سیستم رطوبت گیر، پر می‌کنید، زمینه‌ی بروز این مشکل را فراهم می‌کنید. در واقع، در هر بار پر کردن تفنگ با هوای فشرده دارید بخار آب- یا همان رطوبت- را به تفنگ وارد می‌کنید.

نتیجه‌ی این کار، وارد آمدن آسیب دراز مدت به تفنگ‌تان است و در آینده‌ای نزدیک، مجبور خواهید بود، بابت تعمیر تفنگتان، با صورتحسابی سنگین رو در رو شوید!

در دراز مدت- یعنی حدود سه سال یا بیشتر- خوردگی‌های ایجاد شده در قطعات تفنگ های بادی PCP تبدیل به عامل اصلی خرابی در این تفنگ‌ها می‌شود.

روند وقوع این خرابی‌ها بدین شرح است: ابتدا متوجه می‌شوید که تفنگ PCP مورد علاقه‌ی شما در هر بار شارژ، نسبت به شارژهای قبلی، افت فشار دارد. سپس متوجه می‌شوید که این روند افت فشار سریع‌تر شده است. در نهایت، کار به جایی می‌رسد که تفنگ‌تان نمی‌تواند فشاری را در خود نگه دارد.

تصویر زیر مربوط به خوردگی ایجاد شده در پورت گِیج تفنگ دیسکاوری است. همان طور که می‌بینید، حتی در درون آداپتور گیج (که با فلش نشان داده شده است،) نیز خوردگی ایجاده شده است…

رطوبت در تفنگ بادی

اگر تفنگ خود را با هوای مرطوب- یعنی هوایی که از سیستم رطوبت گیر عبور نکرده باشد- پر کنید، مطمئن باشید که تفنگ بادی PCP شما دچار خوردگی خواهد شد.

به مرور زمان، بخار آب موجود در داخل تفنگ بادی‌تان باعث ایجاد خوردگی می‌شود.

اگر هوای منطقه‌ای که در آن اقامت دارید، به طور طبیعی شرجی باشد، مشکل دو چندان خواهد شد. اگر در کنار اقیانوس زندگی می‌کنید، وضع بدتر خواهد بود. چرا که در این صورت، با خوردگی حاصل از آب شور- که خورندگی بالاتری نسبت به آب خالی دارد- مواجه خواهید بود. پس اگر- به طور مثال- در فلوریدا زندگی می‌کنید و تفنگ بادی PCP خود را با تلمبه‌ی دستی و بدون استفاده از سیستم رطوبت گیر پر می‌کنید، بدانید که تفنگ بادی PCP شما دچار خوردگی خواهد شد!

شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند تفنگ‌های بادی PCP با فشار مخزن بالا- به طور مثال، بالاتر از 3000 پوند نیرو بر اینچ مربع (PSI) [معادل حدود ۲۰۰ بار]- در مقایسه با تفنگ‌های با فشار مخزن پایین‌تر- به طور مثال، 2000 پوند نیرو بر اینچ مربع [معادل با 136 بار]- در مقابل خوردگی آسیب پذیرتر اند. البته منطقی هم به نظر می‌رسد که آغاز و پیشروی خوردگی در تفنگ‌های بادی با فشار مخزن بالا محتمل‌تر باشد.

تصویر زیر پورت گِیج خورده شده دیگری را نشان می‌دهد. پورت گِیج نشان داده شده مربوط به تفنگ مارادور است.

رطوبت در تفنگ بادی

اما واقعاً داخل تفنگ بادی چه روی می‌دهد؟

همان‌طور که می‌دانید، زنگ زدگی «تیوب مخزن» HPA، یکی از تبعات آشکار شارژ تفنگ با هوای رطوبت گیری نشده است. اگر در تیوب آثاری از زنگ زدگی داخلی وجود داشته باشد، باید بلافاصله تیوب را تعویض کرد!

همان‌طور که می‌دانید، به نظر می‌رسد اورینگ داخل اسلحه ، رطوبت را مانند آهن ربا به خود جذب می‌کند. در نتیجه، بین اورینگ و تیوب فولادی زنگ زدگی رخ می‌دهد و این زنگ زدگی معمولاً دارای الگوی دایروی است که دقیقاً در محل اورینگ شکل می‌گیرد.

به تصویر زیر نگاه کنید. عکاسی از داخل تیوب کار سختی است. با این حال، می‌توانید زنگ زدگی ناشی از اورینگ و زنگ زدگی تصادفی شکل گرفته در این تیوب خورده شده مربوط به تفنگ مارادور را مشاهده کنید.

رطوبت در تفنگ بادی

ممکن است ترسو به نظر بیایم، اما عاقلانه نیست که هنگام تیراندازی، یک تیوب فولادی زنگ زده را، که حاوی هوای با فشار 3000 پوند نیرو بر اینچ مربع (PSI) است، در کنار صورتم نگه دارم. این کار را نکنید!

نکته‌ی جالب این است که در تفنگ های بادی PCP خوردگی بیشتر در قطعات آلومینیومی درون تفنگ رخ می‌دهد و به میزان کمتری احتمال دارد که در خود تیوب فولادی خوردگی ایجاد شود.

فشار بالای هوای مرطوب که به تفنگ وارد می‌شود، باعث می‌شود که قطعات آلومینیومی اکسیده شوند و لایه‌ای سفید رنگ روی این قطعات ایجاد شود. سپس این اکسید سفید رنگ باعث می‌شود به تدریج نشت‌بندهای اورینگ داخل اسلحه زنگ بزنند. اما این زنگ زدگی به طور یکنواخت تشکیل نمی‌شود!

از آنجایی که اکسید آلومینیوم در پستی‌ها و بلندی‌ها ایجاد می‌شود، در نهایت زنگ زدگی آلومینیوم باعث می‌شود که اورینگ‌های لاستیکی درون تفنگ نتواند به درستی چفت شود و به همین دلیل، در تفنگ نشت هوا روی می‌دهد. و بقیه‌ی ماجرا را خود بهتر می‌دانید…

پیشگیری بهتر از درمان است

برای جلوگیری از بروز خوردگی یا برای کند کردن روند ایجاد خوردگی در تفنگ های بادی PCP، باید این تفنگ ها را با هوای خشک پر کنید.

اگر از تلمبه‌ی دستی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که هوای درون تلمبه از یک سیستم رطوبت گیر عبور می‌کند. به عنوان مثال، در تصویر زیر یک تلمبه‌ی هیل را مشاهده می‌کنید که مجهز به گرانول‌های رطوبت گیر است و قبل از اینکه هوا وارد محفظه‌ی پمپ شود، رطوبت گیری شده است.

رطوبت در تفنگ بادی

یا اینکه اگر کپسول‌های تفنگ خود را از طریق یک مخزن بزرگتر هوا پر می‌کنید، حتماً بین سیلندر و کپسول خود از یک سیستم رطوبت گیر- مانند این رطوبت گیر «دیابلو» که مربوط به تفنگ بادی دیابلو است- استفاده کنید.

رطوبت در تفنگ بادی

در هر دو حالت، باید بر دانه‌های درون سیستم رطوبت گیر نظارت داشته باشید و اگر این دانه‌ها بیش از حد خیس شده باشند، یا باید دانه‌ها را خشک کنید و یا باید دانه‌های رطوبت گیر را تعویض کنید.

یا اینکه اگر کپسولی را در اختیار دارید که در یک فروشگاه تجهیزات پینت‌بال یا در یک فروشگاه لوازم غواصی شارژ شده اند، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها کپسول شما را با هوای خشک پر می‌کنند.

بدانید که قطعات تفنگ بادی PCP شما دچار خوردگی خواهد شد، مگر اینکه همواره تفنگ بادی خود را با هوای خشک شارژ کنید.