چیدمان بادنماها در بنچ رست ، نحوه رصد و زیر نظر داشتن تمام بادنماها ، شلیک به تارگت بدون نگاه کردن به دوربین

چیدمان بادنماها در بنچ رست ، نحوه رصد و زیر نظر داشتن تمام بادنماها ، شلیک به تارگت بدون نگاه کردن به دوربین 

ترجمه و تنظیم : میثم کماسایی

چیدمان بادنماها در بنچ رست

         چیدمان بادنما در تیراندازی بنچ رست

نکاتی در مورد میدان تیر و نصب پرچم‌های بادنما

شما این حقیقت را پذیرفته‌اید که وقت و تلاش خود را برای رفتن به میدان تیر صرف کنید،تفنگ خود را قلق‌گیری کنید و چند شلیک را به سمت هدف انجام دهید. در اینجا چند نکته آورده شده است که صرف زمان شما در میادن تیر را اندکی پرثمرتر می‌سازد. این امر می‌تواند بسیار دردسرساز به نظر برسد، اما با توجه به قیمت ساچمه های دقیق، چرا از هر شلیک نهایت استفاده را نبریم؟

پرچم‌های بادنما

چندین پرچم بادنما برای خود درست کنید و هر وقت به میدان تیر می‌روید آن‌ها را همراه خود ببرید. هنگامی که این پرچم‌های چیدمان مناسبی را نسبت به شما و هدف داشته باشند به شما کمک خواهند کرد تا بدانید که جهت و زاویه‌ی باد چگونه بر روی محل شلیک شما تأثیر خواهند گذاشت.

چیدمان بادنما در تیراندازی بنچ رست

برای شروع بادخوانی حتی می توانید تعدادی از رخت‌آویزهای فلزی را از کمدی که در نزدیکی قرار دارد بردارید. دو طرف کج قلاب رخت‌آویزها را به گونه‌ای برش دهید که تنها قسمت‌های صاف باقی بمانند. رخت‌آویزها را به شکل «L» درآورید، یک تکه‌ی 35 تا 45 سانتی متر روبان یا ریسمان را به انتهای قسمت «L» شکل رخت‌آویز وصل کنید. این آغازی برای درک بهتر تاثیر باد در نمرات منفی شماست .

نصب پرچم‌های بادنما

همان طور که از میز به سمت هدف حرکت می‌کنید، هر بار به اندازه‌ی یک پنجم فاصله‌ی تیراندازی یکی از پرچم‌های خود را در سمت چپ خط دید خود قرار دهید. به طور مثال، اگر از فاصله‌ی 50 یاردی شلیک می‌کنید آنگاه در هر 10 یارد یک پرچم را نصب کنید. در قسمتی که هدف قرار دارد، پرچمی را در سمت راست خط دید خود قرار دهید و هنگامی که به سمت میز بر می‌گردید این کار را هر بار به اندازه‌ی یک پنجم فاصله‌ی تیراندازی انجام دهید.

در حالت ایده‌آل، زمانی که شما بصورت دو چشم باز تیراندازی می کنید وقتی که تصویر هدف را در دوربین اسلحه خود می بینید تمام این پرچم‌ها باید در محدوده دید شما باشند زیرا همپوشانی دید دو چشم نیز به شما کمک خواهد کرد. در اینجا تصور این است که شما قادر به مشاهده‌ی میزان اثرگذاری باد بر روی هر یک از پرچم‌های بادنما در طول مسیر تیراندازی در لحظه‌ی شلیک به سمت هدف خواهید بود. برای حصول اطمینان از اینکه روبان یا ریسمان پرچم‌های بادنمای شما به طور مستقیم در مسیر پرواز گلوله‌ی شما قرار ندارند باید دقت نظر به خرج داد.

چیدمان بادنما در تیراندازی بنچ رست

استفاده از این تعداد پرچم بادنما برای درک دقیق از شرایط وزش باد در سرتاسر میدان تیر در لحظه‌ی شلیک حائز اهمیت است. بدون اینکه واقعاً شلیک کنید، پرچم‌های بادنما را تماشا کنید. متوجه خواهید شد که همیشه همه‌ی آن‌ها در یک جهت قرار ندارند. امکان دارد که بعضی از آن‌ها رو به پایین باشند در حالی که بقیه‌ی پرچم‌ها در جهت‌های مختلف تکان بخورند و یا همه به یک جهت اشاره کنند. حتی ممکن است که اغلب پرچم‌های بادنمای سمت چپ مسیر تیراندازی رفتار متفاوتی را نسبت به پرچم‌های قرار گرفته در سمت راست داشته باشند. شرایط وزش باد مربوط به هر الگوی پرچم منحصر به فرد اثر متفاوتی را بر روی نحوه پرواز گلوله و ساچمه خواهند داشت. هنگام شلیک ، به وضعیت تمام پرچم‌های بادنما توجه کنید و سپس به محل اصابت گلوله توجه کنید. به مرور زمان خواهید آموخت که چگونه مسیر پرواز پرتابه را در شرایط مختلف وزش باد اندازه‌گیری کنید و در انجام تنظیمات لازم در میدان به هنگام مسابقه‌ی تیراندازی اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد. در هنگام تلاش برای شلیک چند گلوله در میدان تیر همیشه باید شلیک‌های خود را در شرایط وزش باد یکسانی انجام دهید.

برای مطالعه در خصوص تکنیک های مختلف بادخوانی به مقاله زیر مراجعه نمایید

تیراندازی در باد 1

https://irbr.ir/fa/article/1391/SHOOTING-IN-THE-WIND

تیراندازی در باد 2

https://irbr.ir/fa/article/1415/SHOOTING-IN-THE-WIND2

نحوه رصد و زیر نظر داشتن تمام بادنماها

چیدمان بادنما در تیراندازی بنچ رست

پرچم خود را در فاصله‌ی کافی از سمت چپ خط دید هدف قرار دهید، به نحوی که وقتی چشم راست شما پشت دوربین تفنگ است بتوانید آن را با چشم چپ خود مشاهده کنید. این امر بدین علت است که بدون حرکت دادن سر خود بتوانید توجه خود را از هدف به سمت پرچم معطوف کنید. (در صورتی که راست دست هستید) 

در حالی که هر دو چشم شما باز است اقدام به شلیک کنید و در طول تمام زمانی که در حال شلیک چند گلوله هستید، من جمله در هنگام ساچمه گذاری پشت دوربین تفنگ بمانید. ممکن است این کار به مقداری تمرین نیاز داشته باشد. 

کشیدن ماشه‌ِی تفنگ را به قدری تمرین کنید که سرعت شلیک گلوله به کمتر از 15 ثانیه برسد (بدترين حالت 3 ثانيه است). در نتیجه شلیک بدون گلوله تمرین خوبی برای انجام این کار خواهد بود. 

از نظر تئوری نزدیک بودن باد به تیرانداز بیشترین میزان انحراف از هدف را موجب می‌شود. با توجه این این نکته، چیدمان نزدیک‌تر پرچم بادنما می‌تواند بسته به شرایط میدان تیر بهتر باشد.

تا زمانی که تفنگ خود را مجدداً پر نکرده‌اید یا برای شلیک بعدی خود هدف‌گیری نکرده‌اید زمان خود را برای تشویق خود به خاطر آخرین شلیکی که انجام داده‌اید یا تحلیل آن صرف نکنید. سوراخی که گلوله ایجاد کرده است از جای خود تکان نمی‌خورد و توقف کردن شما می‌تواند موجب از دست رفتن آمادگی شما شود.

 

شلیک به تارگت بدون نگاه کردن به دوربین

انتخاب زمان دقیق شلیک با حالت الگوی بادنما

شلیک کردن به هدف ثابت بدون نگاه کردن به داخل دوربین باعث تمرکز بیشتر روی بادخوانی خواهد بود و تغییرات ناگهانی جهت و شدت باد قبل از ماشه کشی شما را غافلگیر نخواهد کرد.

چیدمان بادنما در تیراندازی بنچ رست

 تکنیک برخی تیراندازان این است که انگشت شصت خود را در پشت حفاظ ماشه قرار میدهند؛ شصت خود را به سمت جلو فشار می‌ دهند تا اینکه قنداق‌ تفنگ‌ فشار اندکی را بر روی ترمز رست جلویی وارد آورد. هنگامی که تصویر دید آنها برای وضعیتی که می‌خواهند شلیک کنند مشخص شد، که در صورت لزوم توقف کردن را هم شامل می‌شود، با تنظیم ارتفاع و اثر انحراف باد با استفاده از رست جلویی، سر خود را صاف و از هر دو چشم خود برای نگاه کردن به پرچم‌های بادنما استفاده می‌کنند. وقتی که شرایط را برای شلیک کردن مناسب دیدند، انگشت شصت و انگشت اشاره‌ی خود را در کنار یکدیگر به هم می‌فشارند و سپس ماشه را رها می‌کنند. ماشه‌ی بسیار سبک‌تر، ترجیحاً با وزن 2 اونس، زمان‌بندی شما را بهبود می‌بخشد. برخورداری از اعتماد به نفس کامل در اجرای تکنیک که از طریق تمرین همیشگی به دست می‌آید هم مؤثر است.

با تشکر از آقای هومن مجلل جهت همکاری در جمع آوری 

با آرزوی موفقیت برای همه تیراندازان ایران عزیز          میثم کماسایی

منبع : فروم تخصصی Benchrest central 

تماس با ما
اشتراک گذاری